Scholieren.com forum

Scholieren.com forum (https://forum.scholieren.com/index.php)
-   Algemene schoolzaken (https://forum.scholieren.com/forumdisplay.php?f=45)
-   -   In hoeverre mag een docent zijn politieke mening uitdragen? (https://forum.scholieren.com/showthread.php?t=1009165)

iemand of niemand 10-11-2004 12:14

In hoeverre mag een docent zijn politieke mening uitdragen?
 
Lijkt een beetje in het verlengde te liggen van de huidige discussie over vrijheid van meningsuiting, maar het is vooral geinspireerd op een aantal uitspraken van een docent maatschappijleer. Hij hoopte dat het huidige kabinet zo snel mogelijk zou vallen en heeft een uitgesproken mening voor een aantal rechtse partijen. Een andere docent liet echter zijn afkeer tegen alles wat socialistisch is merken. Als laatste haal ik even mijn docent godsdienst aan die "hoopte dat Bush in de hel zou branden."

In hoeverre vind jij dat een docent zijn mening mag geven over bepaalde onderwerpen waar hij onderwijs over geeft. Kan iemand die zijn mening af en toe zo duidelijk laat doorklinken wel op een eerlijke manier de standpunten van verschillende partijen weergeven? Of zie je de mening van een docent als iets waar je niet om heen kan en moeten zij in staat worden gesteld hun eigen gedachten over bepaalde dingen te laten gelden tegenover de leerlingen? Of wil je een nuance aanbrengen wat betreft vakken, dus dat een leraar natuurkunde in principe zijn mening gewoon kan verkondigen maar dat een geschiedenisdocent dat niet mag? :)

nare man 10-11-2004 12:17

Simpel, dat mag hij te allen tijde, zolang hij maar duidelijk maakt dat dat zijn mening is en niet een feit.

Alicia Silverstone 10-11-2004 12:22

Ze mogen wel hun eigen mening geven, vind ik, maar het mag de lesstof niet overschaduwen.. je moet als leerling wel de kans krijgen om je eigen mening over dingen te vormen. De docent moet het ook op een normale manier weten te verwoorden en open staan voor een discussie die na zijn uitspraken kan volgen. Ook moet hij het brengen als zijn eigen mening en niet als een feit.

Ik vind niet dat je kunt zeggen dat de ene leraar het wel mag en de andere niet. Leraren kunnen natuurlijk ook uitspraken doen over andere dingen dan hun eigen vak. Dus ookal zeg je dat de natuurkundeleraar wel alles mag zeggen en de maatschappijleerleraar niet, dan kan het net zo goed gebeuren dat de natuurkundeleraar iets zegt over de politiek..

Leonoor 10-11-2004 12:24

't ligt aan hoe het gebracht wordt. Ik vind er nogal een verschil tussen zitten of een docent iets verpakt in zijn les (dan bedoel ik bv. dat de andere kanten niet of negatief belicht worden ofzo), iets echt als zijn of haar mening brengt of dat hij of zij iets brengt als een feit. Nr. 1 en 3 vind ik niet kunnen, nr. 2 wel.

[edit]Met nr. 1 bedoel ik dus wat Alicia Silverstone zegt: overschaduwen.[/edit]

annetjuh 10-11-2004 12:28

vanmij mogen ze dat allemaal vertellen.
zo vertelde een leraar van ons over een partij welke weet ik niet meer. Kwam er op neer dat elke boer (zoals hij dus) en iedere respect volle nederlander op die partij zou stemmen. Tjah verkiezingen in de klas niemand stemde op hem.
Was nog in de tijd van pim fortuin. Dus uit onze uitslag was gekomen dat 1ste kamer uit pim bestond en de 2e kamer uit pim en 2 van groen links en 1 van de cristenunie (een islamitische turk had daar op gestemd) Tjah..

per piacere 10-11-2004 13:51

och, mijn aardrijkskunde leraar is zelfs zo links dat het af en toe gewoon vervelend is! en ja hij doet alsof zijn mening feiten zijn en dat is af en toe wel eh..vervelend
ik vind dat leraren best hun meningen mogen uitdragen, maar niet om de leerlingen te beinvloeden dezelfde mening aan te nemen

Kazet Nagorra 10-11-2004 14:15

Dat vind ik prima. De meeste leerlingen zien hun leraren toch niet als rolmodel.

capibara 10-11-2004 14:38

Even tussendoor. Een leraar van mij was streng jehova, en verkondigde in de klas dat de wereld in 2000 zou vergaan. Wat resulteerde in groots gelag tijdens de eerste les van hem in januari. " Ging niet door he meneer?" :)

Gimme more beer 10-11-2004 15:31

Citaat:

fulgrim schreef op 10-11-2004 @ 15:38 :
Even tussendoor. Een leraar van mij was streng jehova, en verkondigde in de klas dat de wereld in 2000 zou vergaan. Wat resulteerde in groots gelag tijdens de eerste les van hem in januari. " Ging niet door he meneer?" :)
Ik was de eerste les gewoon niet komen opdagen...

*sunrise1986* 10-11-2004 15:45

Ik vindt dat wel veel gezegd mag worden, maar het moet duidelijk zijn dat het zijn mening is en niet te waarheid en hij moet er niet mensen mee voor het hoofd stoten. Als docent vervul je toch een bepaalde rol en ik vindt het niet kunnen dat je dan opmerkingen maakt waarmee je mensen kwetst of raakt. Ook vindt ik niet dat je eenzijdige informatie moet geven, je moet alles vertellen en dan kan je hooguit (maar bij voorkeur niet) zeggen wat je er zelf van vindt (!).

Ik had laatst onderwijs waarbij het ging over de reflectie van de snijzaal (geneeskunde) en onvermijdelijk ging het toen ook over reincarnatie/geloof. De docent zei ook dat hij geloofde in een god geest en ziel (met een verhaal van een kwartier). Tuurlijk was het zijn mening maar het voelde echt heel erg fout zoals hij dat zat te vertellen. Ik ben niet gelovig en zo werd het echt aan mijn "opgedrongen".

Hehe op mijn middelbare school had mijn maatschappijleraar de fout gemaakt om te zeggen dat het AD een populaire pulpkrant is, toen was er een jongen, en zijn ouders lazen het AD, en die voelde zich zwaar beledigd :D .

**SoMeOne 10-11-2004 15:58

Ik vind dat een docent zijn mening mag verkondigen maar alleen als jullie hem daarom vragen. Hij is er immers niet om te debatteren maar in zijn functie als leerkracht, dus om les te geven. Daarbij moet objectief overkomen.

Sarah 10-11-2004 16:06

Citaat:

nare man schreef op 10-11-2004 @ 13:17 :
Simpel, dat mag hij te allen tijde, zolang hij maar duidelijk maakt dat dat zijn mening is en niet een feit.
:)
vooral bij vakken als maatschappijleer is het belangrijk dat het heel duidelijk is dat het om een mening gaat, natuurlijk

bamiPoep 11-11-2004 00:01

Citaat:

In hoeverre vind jij dat een docent zijn mening mag geven over bepaalde onderwerpen waar hij onderwijs over geeft.
tot ie sterft...

Nyawa 13-11-2004 17:03

Zolang er geen sprake is van het opdringen van een mening (dus telkens die mening terug laten komen zodat het de lesstof overschaduwd) en duidelijk is dat het een mening is en geen feit, vind ik het prima.

Chloe Siere 13-11-2004 17:17

Citaat:

nare man schreef op 10-11-2004 @ 13:17 :
Simpel, dat mag hij te allen tijde, zolang hij maar duidelijk maakt dat dat zijn mening is en niet een feit.
Mee eens..

Je bent toch oud en wijs genoeg om zijn mening te beamen of juist niet? Het is zijn eigen keus als hij een bekrompen mening uit en daardoor al zijn leerlingen op de kast jaagt en dus hierdoor niet aardig wordt gevonden.

ArtemisQ 13-11-2004 17:21

Ik denk dat een docent zich bij bijvoorbeeld brugklassers een beetje moet inhouden, omdat ik denk dat zij sneller een mening voor een feit zullen aanzien. ..

Balance 13-11-2004 18:11

Citaat:

nare man schreef op 10-11-2004 @ 13:17 :
Simpel, dat mag hij te allen tijde, zolang hij maar duidelijk maakt dat dat zijn mening is en niet een feit.
idd.

bij mijn vorige school waren bijna alle docenten zo links als maar kan. dat lieten ze duidelijk merken. Maar 't zal mij een zorg wezen wat hun mening is.

I love stars 13-11-2004 18:23

Citaat:

Balance schreef op 13-11-2004 @ 19:11 :
idd.

bij mijn vorige school waren bijna alle docenten zo links als maar kan. dat lieten ze duidelijk merken. Maar 't zal mij een zorg wezen wat hun mening is.

Meeste docenten zijn links jah en anti Bush (maar dat zijn de meeste mensen in nl. als ik het zo hoor). Maar bij ons op school hoor je die meningen maar zelden , dus het is ok.

Vrije meningsuiting , vrijheid , gelijkwaardigheid en gelijke kansen voor iedereen vind ik de belangrijke dingen en die moet men behouden.

Apomes 14-11-2004 10:20

Volgens de didactische waarden mag een docent geen politieke mening uitspreken in de klas of op een openbare plaats met leerlingen. Een docent moet politiek neutraal zijn.
Vooral voor geschiedenis docenten kan dat moeilijk zijn.
Inspecteurs, ouders, directeurs,...kunnen je flink op je donder geven als je openlijk partij kiest.

Gimme more beer 14-11-2004 12:06

Ik had een kerel als leraar die enkel en alleen populistisch LPF gelul kon napraten, zonder ook maar enig idee te hebben waar hij het over had. Die leraar die kapot geschoten werd: "Nederland staat op een helling en de overheid moet met harde hand ingrijpen". Die kerel heb ik toch wel een paar keer vriendelijk verzocht om gewoon z'n mond te houden over zaken waar hij gewoon geen kijk op had. Een maatschappijleer leraar, nota bene!

Apomes 14-11-2004 12:37

is het trouwens niet:

Middelbaar: Leerkracht
Hoge school: Docent

Zou is het toch in België :p.

=zwart wit= 14-11-2004 14:18

Citaat:

nare man schreef op 10-11-2004 @ 13:17 :
Simpel, dat mag hij te allen tijde, zolang hij maar duidelijk maakt dat dat zijn mening is en niet een feit.
ja.
alleen is het zo dat sommige leraren er wel erg voor terug schrikken. bang voor boze ouders? van mij mogen ze alles zeggen eigenlijk. je bent er als leraar tenslotte niet alleen om algemene feiten neer te leggen.
meningvorming is altijd op z'n plaats. 'ik vind dit..en doe dat.. omdat..' 'maar..'

I love stars 14-11-2004 14:21

Citaat:

Apomes schreef op 14-11-2004 @ 13:37 :
is het trouwens niet:

Middelbaar: Leerkracht
Hoge school: Docent

Zou is het toch in België :p.

Geen idee, kan best :P
Ik noem ze gewoon altijd docenten en op de bassischool juffen en meesters.

annetjuh 14-11-2004 19:13

Citaat:

Apomes schreef op 14-11-2004 @ 13:37 :
is het trouwens niet:

Middelbaar: Leerkracht
Hoge school: Docent

Zou is het toch in België :p.

middelbaar: docent
hoge school: tutor/trainer

Lotte 14-11-2004 19:25

Citaat:

**SoMeOne schreef op 10-11-2004 @ 16:58 :
Ik vind dat een docent zijn mening mag verkondigen maar alleen als jullie hem daarom vragen. Hij is er immers niet om te debatteren maar in zijn functie als leerkracht, dus om les te geven. Daarbij moet objectief overkomen.
Een leraar moet toch ook leerlingen leren dat je ten alle tijde je mening kan geven, en hij moet daarbij een voorbeeldfunctie innemen vind ik. Dus hij moet zijn mening op een goede manier geven; argumentatie, openstaan voor andermans ideeen, erbij zeggen dat ie dat vind. Als leraren hun mening niet geven leren kinderen nooit hoe ze hun mening moeten uiten.

Edit: beetje lastig om bij Nederlands objectief te blijven, denk aan discussieren en betogen schrijven.

Femic 15-11-2004 09:56

Als hij/zij maar niet in de les tijdens de lesstof zijn mening laat doorschemeren, zodat je die als waarheid gaat opvatten. Mijn geschiedenisdocent is zwaar pro-Bush en we hebben het tijdens de verkiezingen regelmatig daarover gehad, maar dat zorgt alleen maar voor leuke discussies.
Onze Grieks-docent is Jehova's getuige en als we het over actuele onderwerpen hebben, vertelt hij wel zijn mening vanuit die overtuiging.
Maar beide docenten laten niet hun mening weten tijdens de lesstof, die brengen ze wel objectief. En zo hoort het ook.

jezusfreak16 15-11-2004 13:03

nee vind niet dat dat mag.een leraar moet zijn mening voor zich houden hij mag alleen vertellen waar die partij of die persoon dan voorstaat,maar niet zeggen hij moet naar ...... of naar ......

Anaïs 15-11-2004 22:43

Tussendoor zo een iets vermelden, mja dat mag wel volgens mij.

Maar politieke voorkeuren en dergelijke horen niet thuis in het onderwijs. Het lijkt onschuldig, maar 't kan een vorm van propaganda zijn.

Zo is er aan de universiteit Gent ooit een rector/decaan (weet niet meer juist) afgezet die negationist was. Terecht vind ik! Niet omdat hij het is, maar omdat hij zijn mening zo verkondigde!

Tristia 16-11-2004 09:28

In veel gevallen vormen mensen hun meningen o.a. n.a.v. meningen van anderen. ALs jij een standpunt leest van een politieke partij dan heb je daar zo je eigen gedachten bij, pas als anderen ook zeggen wat zij er wel en niet van vinden kun je zelf ook je mening bijwerken. Tenminste ik denk dat de mening van anderen altijd invloed heeft op het vormen van je eigen mening.

Een leraar mag dat best doen, maar dan is het aan jou als leerling om ook objectief die mening te bekijken en te besluiten of die bij jou aansluit.

Leraren zijn ook mensen dus hebben zij ook dat recht. Het is alleen jammer als je leerlingen simpele zieltjes zijn die alles van je aannemen. Vaak willend it soort leraren je met hun mening uit je tent lokken zodat je er zelf over na gaat denken.


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 06:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.