Scholieren.com forum

Scholieren.com forum (https://forum.scholieren.com/index.php)
-   Studeren (https://forum.scholieren.com/forumdisplay.php?f=88)
-   -   Journalistiek en VWO (https://forum.scholieren.com/showthread.php?t=1139401)

Riantje 28-03-2005 11:55

Journalistiek en VWO
 
Ik wil al heel lang iets met journalistiek gaan doen nadat ik ben geslaagd. Het probleem is dat ik nu VWO doe en de journalistieke opleidingen allemaal op HBO-niveau zijn. Ik vind dat best zonde van mijn VWO-diploma. Er zijn wel masters jounalistiek aan verschillende universiteiten, maar dat is niet echt praktijkgericht.
Weet iemand hoe het niveau ligt bij HBO journalistiek en of er iets speciaals is voor VWO studenten?
En als ik een master journalistiek zou volgen aan een universiteit na een andere studie, in hoeverre kan dat nu echt leiden tot een baan in de journalistiek?

Alvast bedankt :)!

Bloedpropje 28-03-2005 12:11

Het gaat er toch om dat je een baan als journaliste krijgt? Daarvoor moet je goed kunnen interviewen en goed kunnen schrijven, een vwo diploma zegt nou eenmaal niets of bijna niets over die kwaliteiten en is dus niet relevant. Je vwo diploma komt vast nog wel een keer ergens van pas. Maar zowiezo, boeiend, je hebt er maar 1 jaar langer voor op school gezeten.

Riantje 28-03-2005 12:19

Citaat:

Bloedpropje schreef op 28-03-2005 @ 13:11 :
Het gaat er toch om dat je een baan als journaliste krijgt? Daarvoor moet je goed kunnen interviewen en goed kunnen schrijven, een vwo diploma zegt nou eenmaal niets of bijna niets over die kwaliteiten en is dus niet relevant. Je vwo diploma komt vast nog wel een keer ergens van pas. Maar zowiezo, boeiend, je hebt er maar 1 jaar langer voor op school gezeten.
Ja, het gaat er ook om dat ik een baan als journaliste krijg, maar ik wil gewoon alles eruit halen wat er in zit. Dus als ik via de universiteit een studie kan volgen waardoor ik ook de journalistiek in kan, doe ik dat liever dan via het HBO. Alleen het probleem is dat er geen concrete jounalistieke studie op universitaire niveau is.

Blackwater_park 28-03-2005 12:23

Daarvoor heb je ook een Master journalistiek.

Bijvoorbeeld: http://studiekeuze.schoolweb.nl/ople...ngTaalID=15274

of

http://studiekeuze.schoolweb.nl/ople...ngTaalID=15026

perseus 28-03-2005 12:23

Tja, journalist worden... Dat zou ik zelf ook wel willen, daarom oefen ik nu met de schoolkrant en dat soort dingen. Momenteel ben ik met m'n vwo bezig, opdat ik over ruim een jaar een universitaire studie zal kunnen gaan volgen. Ik hoop taalwetenschapper te worden, het liefst professor, dan kan ik in ieder geval makkelijk publiceren. Journalist worden moet dan niet al te moeilijk zijn, me dunkt, want ik schrijf nu al aardige stukjes.

Riantje 28-03-2005 12:33

Citaat:

Blackwater_park schreef op 28-03-2005 @ 13:23 :
Daarvoor heb je ook een Master journalistiek.

Bijvoorbeeld: http://studiekeuze.schoolweb.nl/ople...ngTaalID=15274

of

http://studiekeuze.schoolweb.nl/ople...ngTaalID=15026

Bij niet alle universitaire studies heb je toch de mogelijkheid voor een master journalistiek?

Ik ben laatst naar de Universiteit Utrecht geweest. Daar was ik bij Geschiedenis en daar heb je ook de mogelijkheid om een master journalistiek te volgen. Het probleem is dat je dan wel eerst Geschiedenis moet gaan studeren, en dat zie ik niet zo zitten :P
Voor mij is het probleem met een master dat je eerst een voor mijn gevoel heel andere studie moet gaan studeren alvorens je aan die master journalistiek kan beginnen.

per piacere 28-03-2005 12:33

Je leert op het WO al goed schrijven, neem ik aan. Ik denk dat je dan best een journalistieke master kan doen hoor, zeker omdat je dan ook echt in iets gespecialiseerd bent.

perseus 28-03-2005 12:35

Ik ben het met per piacere eens. Wat is er immers interessant aan je stukken als je niets meer weet dan andere journalisten?

Keyser Saus 28-03-2005 14:43

Misschien heb je iets aan deze link.

PV 28-03-2005 21:29

Tja.. het niveau ligt op het HBO niet bijzonder hoog vind ik :o Als je je vwo-diploma met gemak hebt gehaald, zal het HBO je zeker gemakkelijk af gaan.. je kunt het jezelf wel moeilijker maken door er dingen bij te doen, studentenraad, schoolkrant, internationaal projecten, dat soort dingen.

Universiteit heeft voor- en nadelen, idd dat je eerst een studie moet doen die er verder vanaf ligt. Voordeel is dat je -waarschijnlijk- makkelijker aan een baan komt, op dit moment zeggen kranten gewoon nee tegen hbo'ers.. sowieso omdat 't economisch slecht gaat blabla maar ze kiezen ook wel eerder voor universitaire studenten omdat die meer te bieden hebben qua kennis.

MetalliCat 28-03-2005 21:40

Kijk, als je gewoon een degelijke universitaire studie gaat doen, kun je daar (mits met een vlotte pen) altijd publicaties in gaan doen. Veelal hebben ze liever een gespecialiseerde academicus met kennis van zaken, dan een oppervlakkige HBO-student met alle 'technieken' aangeleerd.

ganralph 29-03-2005 09:26

Citaat:

Riantje schreef op 28-03-2005 @ 12:55 :
Het probleem is dat ik nu VWO doe en de journalistieke opleidingen allemaal op HBO-niveau zijn. Ik vind dat best zonde van mijn VWO-diploma. Er zijn wel masters jounalistiek aan verschillende universiteiten, maar dat is niet echt praktijkgericht.

en daar heeft u het verschil tussen HBO en WO.
het enige dat je op een universiteit "meer" uit je VWO-diploma kunt halen, is precies dat wat je eigenlijk niet wil: theorie-gericht.
dus waarom niet gewoon HBO?

als jij met je VWO een HBO gaat doen (als zovelen) dan betekend dat ook dat je eerder in de praktijk belandt. een krant (of wat doen ook) zal dan niet kijken naar jou middelbare school diploma, maar naar je praktijkervaring (die je bij HBO veel meer opdoet).

kroepoekje 29-03-2005 09:34

bij veel WO studies kan je journalistiek als bijvak nemen. (bijvoorbeeld NL, Engels enz). Duurt dan 2 jaar.
Dat is dus niet zozeer een master, maar gewoon deel van je BA. Ga ik waarschijnlijk ook doen.
en daarbij krijg je echt wel een hoop praktijkervaring; wat ik gehoord heb is het eigenlijk vooral elke week opnieuw schrijven, schrijven, schrijven. Interviews, reviews, informatieve stukken enz.

fractuur 29-03-2005 10:27

Mij is verteld op de VU (politicologie) dat je op een WO-studie al zo leert schrijven, dat je geen HBO nodig hebt. Bovendien ben je dan toch net iets meer getraind in het leggen van verbanden etc etc wat ook wel van pas komt. En als je in Utrecht wil studeren scheelt het een loting. ;)

Trouwens, een kamergenoot van mijn moeder moest voordat ze bij Het Parool kon gaan werken eerst Rechten doen na HBO journalistiek. Weet niet of het nog zo is, maar het valt mij altijd wel op hoeveel drs-en er in de redactie van bijv. het NRC zitten..

stefano 29-03-2005 10:38

Citaat:

fractuur schreef op 29-03-2005 @ 11:27 :
Trouwens, een kamergenoot van mijn moeder moest voordat ze bij Het Parool kon gaan werken eerst Rechten doen na HBO journalistiek. Weet niet of het nog zo is, maar het valt mij altijd wel op hoeveel drs-en er in de redactie van bijv. het NRC zitten..
Dan noem je ook wel een krant. Als je bij de Telegraaf (om maar een slechte krant te noemen...) wilt werken hoef je heus geen drs. te zijn lijkt mij...

fractuur 29-03-2005 10:56

Citaat:

stefano schreef op 29-03-2005 @ 11:38 :
Dan noem je ook wel een krant. Als je bij de Telegraaf (om maar een slechte krant te noemen...) wilt werken hoef je heus geen drs. te zijn lijkt mij...
Tsja.. en het ligt er ook wel aan welke afdeling natuurlijk. Op sport en cultuur hebben mensen geen drs. voor hun naam staan (ff gecheckt op nrc.nl en elsevier.nl :P), bij de binnenland- en buitenlandredactie is het driekwart, en bij politiek en wetenschap is bijna iedereen drs.. Tis maar waar je wil zitten, en bij welke krant je wilt.

Nyawa 29-03-2005 11:22

Aan de RUG kun je met alle bachelorstudies een master Journalistiek volgen, werd mij op de Open Dag verteld, maar dan ben je natuurlijk niet echt praktijkgericht bezig. Ik denk dat je toch een keuze zult moeten maken, of alles uit je diploma halen, of zeer praktijkgericht bezig zijn.

Riantje 29-03-2005 12:31

Bedankt voor jullie reacties allemaal :)!
Hier word ik wijzer van dan al die praatjes op de verschillende universiteiten :P
Voordat je een master journalistiek kan volgen moet je eerst een andere bachelor studie doen, welke komt dan het meest in de richting van journalistiek?
Ik heb namelijk het idee dat een studie rechten weinig toevoegt aan je kennis van de journalistiek.

fractuur 29-03-2005 12:37

Citaat:

Riantje schreef op 29-03-2005 @ 13:31 :
Bedankt voor jullie reacties allemaal :)!
Hier word ik wijzer van dan al die praatjes op de verschillende universiteiten :P
Voordat je een master journalistiek kan volgen moet je eerst een andere bachelor studie doen, welke komt dan het meest in de richting van journalistiek?
Ik heb namelijk het idee dat een studie rechten weinig toevoegt aan je kennis van de journalistiek.

Het gaat volgens mij niet echt om het 'kennis hebben' van journalistiek, maar meer het ergens van af weten. Om maar even heel zwart/wit voorbeelden te geven: rechten als rechtbank correspondent (Lex Runderkamp :cool: ), politicologie als verslaggever in Den Haag of in Brussel, economie bij de financiën. Maar volgens mij heb je aan veel studies wel iets. Het is een manier van wetenschappelijk denken dat je wordt aangeleerd, of dat je al geacht wordt te kunnen misschien, en de specialisatie in iets dat ze kunnen gebruiken.

Zoiets heb ik op Open Dagen meegekregen..

Daarbij kan je natuurlijk wel naar een HBO Journalistiek gaan, maar voor schrijven heb je feeling of dat heb je niet. Is mijn mening.

ganralph 29-03-2005 16:18

idd, politicologie, cultuurstudies, economie, milieukunde... alle studies kunnen een bepaald soort journalist van je maken.
volgens mij bestaat er ook amper zoiets als een allround journalist. je zult toch een specifiek uitgangspunt moeten hebben...

perseus 29-03-2005 17:54

Citaat:

ganralph schreef op 29-03-2005 @ 17:18 :
idd, politicologie, cultuurstudies, economie, milieukunde... alle studies kunnen een bepaald soort journalist van je maken.
volgens mij bestaat er ook amper zoiets als een allround journalist. je zult toch een specifiek uitgangspunt moeten hebben...

Inderdaad. Uiteraard komt kennis die is opgedaan bij een academische opleiding vrijwel altijd wel van pas bij het schrijven van artikelen, ik vraag me af waar de uitspraak dat dat niet zo zou zijn op gebaseerd is.

Miep#1 09-04-2005 09:44

Toch kun je met een HBO-opleiding Journalistiek ook werk vinden. Bij kranten maar zeker ook bij de landelijke omroepen in Hilversum. Hier werken over het algemeen veel "HBO-journalisten", ook bij het NOS-journaal......
Ik denk dat het belangrijk is dat je ervaring opdoet, ik heb de indruk gekregen dat omroepen daar het meest op zitten te wachten.

.Pure 09-04-2005 16:08

ik ga fijn journalistiek doen met mn vwo diploma (y)

als ik ingeloot wordt en mn diploma heb.


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 12:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.