Scholieren.com forum

Scholieren.com forum (https://forum.scholieren.com/index.php)
-   Levensbeschouwing & Filosofie (https://forum.scholieren.com/forumdisplay.php?f=90)
-   -   Het grote liturgie-topic. (https://forum.scholieren.com/showthread.php?t=1281707)

Ursa 09-10-2005 17:55

Het grote liturgie-topic.
 
Beste medeforumgebruikers (s.commer heet dat geloof ik),

bij deze een topic over liturgie. Ik ben wel beniewd welke liturgieen er allemaal bestaan binnen het Christendom, maar ook in bijv. de Islam of het Jodendom. Liturgie staat voor de inrichting van de eredienst/samenkomst/mis oid. Dus, brand los.

Ursa 09-10-2005 18:17

Laat ik zelf de aftrap doen:

De Gemiddelde Gereformeerd Vrijgemaakte eredienst

Begin met een gezang (eigenlijk voor de dienst aan)

Votum en zegengroet
Hierin belijden de kerkgangers hun afhankelijkhied van God, de Schepper. Kan gereciteerd worden door de gemeente of door de dominee. (ps. 124:8) Het antwoord is een groet van God (Openbaring 1:4b, 5a)

Lied*

Het voorlezen van de Wet (Exodus 20:2-17/Deuteronomium 5:6-21, tegenwoordig steeds vaker in de Nieuwe Vertaling)

(antwoord) Lied*

'Schriftlezing'
(het lezen van een of meerdere Bijbelgedeelten waar de dominee over gaat preken)

Gebed

Lied*

'Tekst'
(gedeelte van de eerder gelezen gedeelten waar de dominee/predikant verder op in zal gaan)

Preek.
Meestal ter uitleg van het Bijbelgedeelte, daaraan gekoppeld de ethiek en het dagelijks leven.

Lied*

Dankgebed

Collecte (voor de kerk (financien) of een goed doel.

Lied* (staand)

Zegen
(uitgesproken door de dominee): Numeri 6:24-26.

* Liederen: psalmen, gezangen, andere liederen (te moeilijk om allemaal uit te leggen...) Er zijn 150 psalmen, berijmd en (bij ons) 41 gezangen.

T_ID 09-10-2005 21:42

Is het het idee dat ik als atheist nu blanco posts ga posten in dit topic? :)

0fd1ba6bef258b3 09-10-2005 23:23

Citaat:

T_ID schreef op 09-10-2005 @ 22:42 :
Is het het idee dat ik als atheist nu blanco posts ga posten in dit topic? :)
Je zou rituelen omtrend de natuurwetenschapreligie kunnen posten bijvoorbeeld. ;)

Blood Fire Rage 10-10-2005 00:47

Citaat:

0fd1ba6bef258b3 schreef op 10-10-2005 @ 00:23 :
Je zou rituelen omtrend de natuurwetenschapreligie kunnen posten bijvoorbeeld. ;)
The man in the white coat is always right :D

Belgarath 10-10-2005 11:33

Citaat:

T_ID schreef op 09-10-2005 @ 22:42 :
Is het het idee dat ik als atheist nu blanco posts ga posten in dit topic? :)
Uhm nee, ik denk dat het de bedoeling is dat je niet reageert. Tenzij atheisten ook samenkomsten beleggen volgens een vaste orde.

De liturgie in mijn kerk ziet er overigens net zo uit als die van de TS.

Ursa 10-10-2005 12:31

Citaat:

T_ID schreef op 09-10-2005 @ 22:42 :
Is het het idee dat ik als atheist nu blanco posts ga posten in dit topic? :)
Nou, je weet maar nooit. Ten tijde van de Franse Revolutie hield men erediensten voor de godin van de rede. Misschien iets voor jou?

T_ID 10-10-2005 13:41

Citaat:

Ursa schreef op 10-10-2005 @ 13:31 :
Nou, je weet maar nooit. Ten tijde van de Franse Revolutie hield men erediensten voor de godin van de rede. Misschien iets voor jou?
He, bah, nog een kink in de kabel, in ben de redelijkheid zelve, daar dus ook geen god voor nodig. ;)

cartman666 10-10-2005 14:30

Citaat:

T_ID schreef op 09-10-2005 @ 22:42 :
Is het het idee dat ik als atheist nu blanco posts ga posten in dit topic? :)
moet elk topic op religie ook een back-door hebben voor de atheïsten.
het topic 'wat bid jij' moet voor de ongelovigen de vraag hebben 'hoe oud ben je'
liturgie topics als extra atheisten vraag 'welke schoenmaat heb je'
vragen over je kerkgebouw 'hoeveel boeken heb je gelezen'

Is dat dan de oplossing?

dls 11-10-2005 19:56

een beetje een vaste volgorde:

samenzang

opening / inleiding gebed

samenzang met offergaven

drama / video

preek

samen zang

mededelingen

gebed

samenzang

zegen

kan ook wel anders hoor... maar dis ongeveer een vaste opzet..

we zingen uit opwekkings bundel, Hillsongs australië en eigen gemaakte nummers

Hernuel Fan 15-10-2005 17:05

Pas kwam mij 'de orde van dienst voor de scholendienst' onder ogen. Ik heb me echt ziek gelachen (en tegelijkertijd bitter geweend) om hoe erg er aan de liturgie wordt vastgehouden, en hoe bang men is om daar ook maar iets van af te wijken.

- een scholendienst is bij ons een dienst die in het teken staat van een (bijbels) thema dat de kinderen op de basisschool die week behandelt hebben. De kinderen maken op school werkjes en alles en leren liedjes die ze in de kerk mogen zingen -

Orde van Dienst voor de Scholendienst

In het kerkgebouw mogen tekeningen en andere zaken opgehangen/geplaatst worden die door de kinderen in de afgelopen week gemaakt zijn. De preekstoel moet daarbij vrijblijven. Dit om de reden dat het Woorde ook in deze dienst centraal staat. Deze tekeningen e.d. dienen voor de avonddienst verwijderd te worden.

Afkondigingen

De kinderen zingen een lied (of meerdere liedjes)

Zingen van een Psalm

Stil gebed

Votum en groet

Zingen van een psalm

wetslezing of geloofsbelijdenis

zingen van een psalm

gebed

schriftlezing

zingen van een psalm

preek

zingen van een psalm

collecten

dankgebed en voorbede

zingen van een psalm (staande)

zegen

In deze dienst mag één van de te zingen psalmen vervangen worden door een lied van de kinderen. Zij zingen dit voorin de kerk. Op welk moment van de dienst dit gebeurd wordt in overleg tussen predikant en school bepaald. In deze dienst kan de introïtuspsalm worden weggelaten omdat daar al liederen aan vooraf zijn gegaan.

Aldus is vastgesteld in de vergadering van de kerkenraad van de hervormde gemeente te Noorden op donderdag 28 augustus 2003

Dat is echt een punt wat ik heel erg vervelend vind aan onze kerk. De liturgie wordt ongeveer heilig verklaard. Geen ander lied dan een psalm of gezang mag tussen de votum en groet en de zegen gezongen worden. Met moeite mag je met kerst na de zegen ere zij God zingen in plaats van een psalm. (gelukkig hebben we met kerst ook een kinderdienst) Ze zijn echt bang dat zodra er iets niet volgens de liturgie gaat de kerk meteen gevaar loopt een sekte te worden ofzow. Op zich is het wel zo dat als je geen vaste liturgie hebt je daar mss inderdaad wel een klein beetje gevaar mee loopt maar dit is wel heel erg overdreven. Verder vind ik onze kerk wel tov hoor maar de wijze waarop de eredienst gehouden wordt, en waarop ze aan de liturgie vasthouden is niet helemaal mijn.

=zwart wit= 15-10-2005 17:49

Traditioneel:


stil gebed

votum (bij dominee)

zang

wet of apostolische geloofsbelijdenis (bij bijzondere diensten soms gl van nicea)

zang (meestal met mbt het bovenstaande)

schriftgedeelte (mbt de preek of met het lett. te behandelen gedeelte)

evt behandeling van een ander belijdenisgeschrift

(voor te dragen punten in) groot gebed

zang met collecten

1e gedeelte preek - theoretisch (meestal over een bep. tekst uit de bijbel, soms als behandeling van een belijdenisgeschrift)

zang (evt extra collecte)

tweede gedeelte van de preek - praktisch

dankgebed

afkondigingen

zang

evt andere afkondingingen, bezoek etc

zegen, staande (bij dominee, anders een ander soort groet)


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 19:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.