Scholieren.com forum

Scholieren.com forum (https://forum.scholieren.com/index.php)
-   Huiswerkvragen: Klassieke & Moderne talen (https://forum.scholieren.com/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Gefaxed of gefaxt? (https://forum.scholieren.com/showthread.php?t=1356870)

Katje 08-02-2006 11:48

Gefaxed of gefaxt?
 
Ik lees net in een tekst 'gefaxed', terwijl het voor mijn gevoel 'gefaxt' moet zijn. De x staat dan wel niet in het kofschip, maar was er niet ook zo'n regeltje dat het om de klank ging -faksen dus?

Help! :)

Kazet Nagorra 08-02-2006 11:49

Ai, dat is lastig, omdat het uit het Engels komt en daar zijn aparte regels voor. Ik geloof dat het 'gefaxt' is, maar 'gefaxet' zou ook kunnen.

Iduna 08-02-2006 11:57

Dit woord hebben 'we' geadopteerd uit het Engels, dus wordt de volgende regel toegepast:

De 't kofschip-regel kunnen we ook toepassen op faxen als we uitgaan van de laatste klank van de stam. We spreken fax uit als [faks], de laatste klank is een s.

De s staat in 't kofschip en daarom schrijven we in de verleden tijd een t: faxte-gefaxt. U kunt de 't kofschip-regel ook vervangen door de 't ex-kofschip-regel; dan is direct duidelijk dat alle werkwoorden met een stam op x in de verleden tijd een t krijgen (bijvoorbeeld relaxen-relaxte-gerelaxt, mixen-mixte-gemixt).

Overgenomen van www.onzetaal.nl

Katje 08-02-2006 12:01

Ah, it's coming back to me now :) Danke.


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 02:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.