Scholieren.com forum

Scholieren.com forum (https://forum.scholieren.com/index.php)
-   Huiswerkvragen: Exacte vakken (https://forum.scholieren.com/forumdisplay.php?f=17)
-   -   [SK] BINAS formules? (https://forum.scholieren.com/showthread.php?t=1796543)

Luts 23-03-2010 19:31

BINAS formules?
 
hey mensen*O*
Met scheikunde krijgen wij altijd vragen en daar staat meestal de naam van een stof in de opgave maar geen formule:o
als het nou alleen nog koolstofmonooxide was dan kan ik het zelf nog bedenken;) maar zoiets als methanol weet ik echt niet uit mijn hoofd:bloos:
waar kun je het in de BINAS vinden?
de BINAS is heel handig(y) als je weet hoe je het moet gebruiken:confused:
of ben ik zo dom dat ik dingen zoals methanol niet uit mijn hoofd weet:(
als dat zo is, weet iemand dan een goede site waarop veel/alle namen (vooral zoals methanol) en formules op staan:)

alvast bedankt:D

Pinos1d7d5 23-03-2010 19:54

Welke klas zit, ik weet namelijk zelf, dat je in H5&V5 systematische naamgeving van koolwaterstofchemie uit het hoofd moet kunnen maken. Daarbij behoort ook methanol

marjolein243 23-03-2010 20:50

ik weet niet zeker of je methanol wel in de binas kan vinden, maar er staan ook veel namen in tabel 66a en6 (triviale namen)

Commando 24-03-2010 00:46

Zoiets moet je helaas uit je hoofd leren.

Gelukkig zit er een bepaalde systematiek in de naamgeving van (simpele) organisch-chemische verbindingen.

Als je later laborant wil worden kun je niet de vergissing maken om b.v. methanol in plaats van ethanol te pakken, ookal zit er maar koolstofatoom (met waterstofatomen) verschil in.

Annn 24-03-2010 19:21

Methaan staat in binas tabel 66B (CH4). Omdat er methanOL staat kijk je bij 66D.-OL staat voor een -OH groep.
Er valt dus één H-atoom weg en daarvoor in de plaats komt de -OH groep --> CH3-OH (of CH4O, maar dat is minder duidelijk)

Luts 25-03-2010 11:12

bedankt mensen :D
66B & 66D staat alles dus.(y)
en gelukkig weet ik het verschil tussen ethanol en methanol wel :p
maar ik moet dus nog alles wel beter in mijn hoofd stampen :bloos:
ik zit nog in H4 dus heb nog maar een klein jaartje om dat voor elkaar te krijgen:eek: maar hopelijk ben ik er daarna van af :evil: tenminste ik wil later (zoals het er nu voor staat) niks met scheikunde doen.

silentbob 25-03-2010 15:03

ik moest methaan enzo vorig jaar ofzo uit mn hoofd leren geloof ik
mijn ezelsbruggetje:
methaan heeft de m van mono als 1e letter
ethaan heeft niks om te onthouden maar blijft dus over en is 2
propaan heeft de r als 2e letter, wat ook de 2e letter van drie is(en bij methaan was het de 1e letter die er toe deed, bij ethaan niks en gaat het hier door met de 2e letter)
butaan heeft al 3e letter de t van tetra, het griekse woord voor 4

vanaf daar is het gewoon allemaal met griekse cijfers(pentaan, hexaan, heptaan, octaan nonaan en decaan)
wat daarna komt heb je nu nog niet nodig waarschijnlijk en staat in binas, en hoef je volgens mij ook nooit uit je hoofd te weten(mischien als je scheikunde studeert)

die cijfers zijn van het aantal c-atomen, aantal h'tjes weet je via de formule van alle alkanen of vamuit het feit dat elke C 4 bindingen heeft

methanol is methaan met een o'tje erbij, alle alcoholen zijn gewoon de alkanen met -ol erachter(en dan zijn er nog meer groepen zoals amines, alkenen, cyclo-alkanen, enz. allemaal afgeleid van de alkanen)

mischien dat mijn ezelsbruggetje wat omslachtig/ingewikkeld is, maar voor mij werkt het goed, als ik het gewoon was gaan stampen had ik het nooit geleerd, en zo dus wel

Dromert 25-03-2010 15:54

Tsja, dit is gewoon een kwestie van vaak oefenen denk ik.
Dan kom je er vanzelf wel achter.
Voor die tijd is aangebroken: leren! :D

Chris-Verhoeckx 26-03-2010 12:19

Het is heel makkelijk als je oefent meid.
Mijn methode (heeh, sneaky :D :P ):

- Kijk naar tabel 66D

Bovenaan, als ze iets vreemds zeggen als propaanzuur moet je niet schrikken als ze je vragen de structuurformule te tekenen (dat gaan ze zeker wel in het CE vragen, misschien ook in het SE).

Kijk naar 66D, je ziet dat propaan 3 C-atomen betekent, als je naar de linkerbladzijde (ook 66D) kijkt zie je dat carbonzuren (ze bedoelen dus koolstofverbindingen met een zure groep) nog een COOH groep hebben.

Dus bind je de COOH-groep aan het eerste C-atoom of het laatste. Dit laatste is misschien fout :P

silentbob 26-03-2010 16:17

aan de eerste of laatste maakt niet uit, aan eerste/laatste of middelste wel

maar dat staat dan aangegeven in de naam(tenzij er maar 1 mogelijkheid is)

bij. 1-propanol en 2-propanol
maar bij methylpropaan is er maar 1 mogelijkheid dus hoef je niet aan te geven waar de methylgroep aanzit


als er een COOH groep aan propaan moet moet dat dan dus aan de middelste(als je het aan de eerste/laatste doet hoort die c bij de hoofdketen en word het dus butaan)

Commando 26-03-2010 20:39

Citaat:

silentbob schreef: (Bericht 30325693)
ik moest methaan enzo vorig jaar ofzo uit mn hoofd leren geloof ik
mijn ezelsbruggetje:
methaan heeft de m van mono als 1e letter
ethaan heeft niks om te onthouden maar blijft dus over en is 2
propaan heeft de r als 2e letter, wat ook de 2e letter van drie is(en bij methaan was het de 1e letter die er toe deed, bij ethaan niks en gaat het hier door met de 2e letter)
butaan heeft al 3e letter de t van tetra, het griekse woord voor 4

vanaf daar is het gewoon allemaal met griekse cijfers(pentaan, hexaan, heptaan, octaan nonaan en decaan)
wat daarna komt heb je nu nog niet nodig waarschijnlijk en staat in binas, en hoef je volgens mij ook nooit uit je hoofd te weten(mischien als je scheikunde studeert)

Veel te moeilijk:

Ma En Pa Blowen Perfecte Heerlijke Hasj Over Negen Dagen.

Methaan
Ethaan
Propaan
Butaan
Pentaan
Hexaan
Heptaan
Octaan
Nonaan
Decaan

Commando 26-03-2010 20:43

Citaat:

silentbob schreef: (Bericht 30328588)
als er een COOH groep aan propaan moet moet dat dan dus aan de middelste(als je het aan de eerste/laatste doet hoort die c bij de hoofdketen en word het dus butaan)

Dat kan niet. Dan krijg je 2-methylpropaanzuur.

silentbob 27-03-2010 11:37

zinnetjes voor zulk soort dingen vind ik nooit zo handig om te onthouden, maar ieder zijn methode:p
en na butaan zijn het gewoon de griekse cijfers, dus dan heb je niet zo'n lange zin nodig

propaanzuur heb ik nog niet gehad dus ik deed ook maar een gokje:p(op basis van andere organische dingen die ik wel heb gehad)

mxshaun 27-03-2010 21:11

Deze koolstof ketens moet je bij de naam weten voor het examen. Het wordt niet gegeven en het is niet te vinden in Binas.

Daarnaast moet je een aantal uitgangen van formules weten. Bijvoorbeeld: Methan-ol. Die -ol geeft aan dat er 1 alcohol groep bevindt in het methaan ( -OH groep).

Dus structuur formule:
CH3OH of CH4O.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ethanol-2D.png


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 00:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.