Scholieren.com forum

Scholieren.com forum (https://forum.scholieren.com/index.php)
-   Levensbeschouwing & Filosofie (https://forum.scholieren.com/forumdisplay.php?f=90)
-   -   Donkere Materie? (https://forum.scholieren.com/showthread.php?t=1870480)

Project S 03-12-2012 19:19

Donkere Materie?
 
Een hele simpele vraag: wat is donkere materie? Ik heb het opgezocht, maar steeds krijg ik van die wetenschappelijke antwoorden waar mijn 14-jarige brein niks van begrijpt :p. Kan iemand het op een makkelijke manier uitleggen?

Schrödinger 03-12-2012 19:27

Simpele uitleg: in het universum lijkt er meer zwaartekracht te zijn dan we zouden verwachten op basis van de shit die we kunnen zien. Mogelijke verklaring: er is shit die we niet kunnen zien, maar die wel zwaartekracht uitoefent.

Em. 03-12-2012 19:29

Volgens mij snap niemand écht wat het is en hoe het zit, dus tja (of ik het wat gemist, dat kan ook :bloos:) Ik vind wat wikipedia vertelt trouwens wel redelijk duidelijk (ik stop dan wel met lezen na het eerste stukje, want dan heb ik geen zin meer, dat helpt misschien ook. :O)

Het zegt volgens mij zo'n beetje dat als je gaat narekenen wat het heelal doet, dat je dan massa 'mist' - om de sterrenstelsels op zo'n manier te bewegen als ze nú doen, moet er veel meer massa zijn dan je vindt als je de massa van alle zichtbare dingen op gaat tellen. En om dat op te lossen is 'donkere materie' verzonnen, dat is dan 'materie die je niet kunt waarnemen, maar die wel bestaat'. Het lijkt me dus een beetje een oplossing van 'hey, we zien véél minder massa dan er zou moeten zijn, dus nou ja, dan zeggen we maar dat er onzichtbare andere massa is en die noemen we donkere materie'. En omdat men het dus nooit waargenomen heeft en eigenlijk maar een beetje verzonnen om het probleem op te lossen, is het dus nooit waargenomen en er vrij weinig over bekend.


Zegmaar, wat Schrödinger zegt. :D Ik ben te langzaam! :'( Maar dan klopt het in ieder geval wel ongeveer wat ik dacht. :O

hookee 03-12-2012 22:23

Citaat:

Schrödinger schreef: (Bericht 32921187)
Simpele uitleg: in het universum lijkt er meer zwaartekracht te zijn dan we zouden verwachten op basis van de shit die we kunnen zien. Mogelijke verklaring: er is shit die we niet kunnen zien, maar die wel zwaartekracht uitoefent.

Nou ja, kunnen het dan niet gewoon de zwarte gaten zijn? Die ook donker zijn omdat de zwaartekracht er zó sterk is dat licht er zelfs niet uit kan ontsnappen?

Schrödinger 04-12-2012 17:35

Citaat:

hookee schreef: (Bericht 32921485)
Nou ja, kunnen het dan niet gewoon de zwarte gaten zijn? Die ook donker zijn omdat de zwaartekracht er zó sterk is dat licht er zelfs niet uit kan ontsnappen?

Nee. Donkere materie is ook buiten een zwart gat "donker".

Mati 04-12-2012 17:49

Ik heb gehoord dat het heelal uit een waarneembaar en onwaarneembaar deel bestaat. En dat de mens daar miden in leeft. En dat wij dus op een dag dingen zullen waarnemen die op dit moment onwaarneembaar zijn. Dat zou dus donkere materie verklaren. Maar ja, de uitleg gaat helemaal terug gebaseert op religie dus ik weet niet of er ook maar iets van waar is.

Schrödinger 05-12-2012 10:01

Donkere materie is niet "onwaarneembaar". Of wat bedoel je eigenlijk?

Mati 05-12-2012 10:54

Citaat:

Schrödinger schreef: (Bericht 32923928)
Donkere materie is niet "onwaarneembaar". Of wat bedoel je eigenlijk?

Dat het niet waarneembaar voor ons is, met andere woorden je kan het niet zien, ruiken, horen of voelen.

Schrödinger 05-12-2012 11:04

Citaat:

Mati schreef: (Bericht 32924016)
Dat het niet waarneembaar voor ons is, met andere woorden je kan het niet zien, ruiken, horen of voelen.

Ik denk dat je het wel voelt als je uit elkaar getrokken wordt door een hoop donkere materie.

arPos 05-12-2012 14:56

donkere materie is een hypothese om te verklaren waarom sterrenstelsels zich niet houden aan de te verwachten bewegingen aan de hand van de ons bekende zwaartekwachtwetten (as in; er zou meer massa moeten zijn dan we kunnen zien en wat we kunnen aannemen als we daar bruine dwergen en planeten bijtellen), ook wordt ermee getracht een brug te slaan tussen Newtoniaanse en Einsteins zwaartekrachtwetten dmv de string theorie.

Maar het kan natuurlijk ook zo zijn dat onze observatie faalt ;)

Schrödinger 06-12-2012 08:23

Newtoniaanse zwaartekrachtwetten zijn gewoon een speciaal geval van algemene relativiteitstheorie. Misschien bedoel je de unificatie van electrozwakke- en sterke kernkracht met zwaartekracht? Overigens heeft snaartheorie ook niet noodzakelijkerwijs iets te maken met donkere materie. Snaartheorie gaat over álle materie, donkere materie/energie zegt louter iets over materie dat d.m.v. zwaartekracht interacties heeft.

arPos 06-12-2012 14:47

Nee klopt beter had het geweest als ik het "de theorie van alles" had genoemd, de snaar-hypothese is daarbij op het moment het meest belangwekkende instrument.

Schrödinger 06-12-2012 18:24

Maar waarom kom je ermee in een discussie over donkere materie?

Ertur 06-12-2012 18:46

Het staat interessant.

arPos 06-12-2012 19:25

Citaat:

Schrödinger schreef: (Bericht 32927087)
Maar waarom kom je ermee in een discussie over donkere materie?

waarom niet.

deadlock 07-12-2012 00:01

Citaat:

arPos schreef: (Bericht 32927245)
waarom niet.

Omdat het niet relevant is.

arPos 07-12-2012 02:55

Citaat:

deadlock schreef: (Bericht 32927737)
Omdat het niet relevant is.

lijkt me wel.

Thijmenn 20-12-2012 20:06

Oud topic, toch even een linkje voor geïnteresseerden. :)

http://www.youtube.com/watch?v=m5pT3X8V4dM

Vond het heel bijzonder om er naar te kijken.

Crocodi1e 21-12-2012 15:18

Poep en negers? Het is materie en het is donker!
Maar nu serieus.
Bedoel je met donkere materie een soort van zwarte magie?

Crocodi1e 21-12-2012 15:19

Dus donkere materie is een soort van zuurstof? Je kan het niet zien maar het is er wel.

Schrödinger 21-12-2012 17:16

Citaat:

Crocodi1e schreef: (Bericht 32953510)
Dus donkere materie is een soort van zuurstof? Je kan het niet zien maar het is er wel.

Nee. Met "zien" wordt hier op "waarnemen" gedoeld, zuurstof is erg makkelijk waar te nemen.

pirogee 17-02-2013 22:30

Wat betrefft donkere materie kan ik beetje licht geven. In het begin van 20 eeuw plegden natuurwetenschappen zelfmoord omdat ze konden niet uitleggen waar gaat de materie naartoe bij bepalde chemische processen. Iemand, zeer jonge wetenschapper bod aan: laten we deze materie nitrino noemen, wat betekent, dat niemand ziet dat. Ze wilden deze process niet begrijpen.
Niet lang geleden hebben wetenschappen nog erger getroffen. Bij nuclear reactie kwam in resultaat de meterie, die veel meer gewicht had dan 2 elementen, van die deze materie ontstond. Dan wetenschappen gingen totaal koe-koe, ze konstateerden alle feiten, maar kunnen nix uitleggen. Ze willen niet nu erover praten en discusseren, omdat ze hebben geen antwoorden. Als je echt geinteresserd ben, adviseer ik jou dit boek: Anisotropic Universe. Nikolai Levashov, San-Francisco, 2002. In dit boek kan je zelf ontdekken. dat donkere materie niet donkere materie is, niet een, er zijn verschillende soorten, en onze planeet heeft 7 van hen. Maar er zijn verschillende universen. die meer of minder dan 7 hebben.

hookee 18-02-2013 14:29

Zeg 's pirogee, uit welk universum kom je eigenlijk, en, welk online beta vertaalprogramma gebruik je?


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 16:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.