![]() |
1 miljoen voor een druk op de knop
Je woont samen met je partner en jullie hebben al enige tijd financiële problemen met diepe schulden. Op een dag komt een onbekende man aan deur. Hij heeft een doosje met een knop erop bij zich en doet jullie een voorstel: "Als een van jullie op deze knop drukt zal ergens op de wereld een willekeurig iemand spontaan dood neervallen en krijgen jullie een miljoen. Jullie krijgen 24 uur om te beslissen". De man laat de doos achter en vertrekt.
Wat zouden jullie doen? (ps. geïnspireerd op de film The Box) |
De setting in The Box vind ik irritant. Mensen worden eerst in een wanhopige situatie gebracht waarin dat miljoen veel meer kan betekenen dan als er niks bijzonders aan de hand is. Wanhoop is een slechte raadgever.
|
Dit is geen W&L, dit is onzin.
|
Ik snap niet waarom dit hier staat, wat de link met W&L is. Maar als dit de volledige voorwaarden zijn zou ik die 24 uur niet nodig hebben en meteen op de knop rammen.
|
Het is een ethisch vraagstuk en wat mij betreft kan dat even hier.
|
Ik zou direct op dat knopje rammen, te meer omdat ik niet zou geloven dat er een verband is tussen het doosje en het doodvallen van een persoon. Ik zou ook niet geloven dat ik een miljoen zou krijgen van zo'n rare kerel, maar ach, even op een knopje drukken is niet echt een punt.
|
Citaat:
Citaat:
dus zie ik geen reden om er niet op te drukken. |
Mja, in de film krijgen ze inderdaad niet meer te weten, maar het heeft uiteindelijk wel gevolgen natuurlijk. Als ze op de hoogte waren geweest van de gevolgen, hadden ze het uiteraard niet gedaan.
Overigens werd er nog iets gezegd geloof ik: dat het geen persoon zou zijn die ze kennen. Dus er was niet het risico dat je drukt en dat je partner dood neervalt ofzo. De knop zelf had ook niks van elektronica in zich, dus ook in de film hadden ze iets van kan niet. Maar dat is natuurlijk film. Hoe ver zou je willen gaan is meer de vraag denk ik. Zou jij bereid zijn om het leven van een onbekende op te offeren voor een miljoen euro. En dan hangt het dus voor mij af van de situatie. Hoe wanhopig is iemand. Ik heb ervaren wat pijn kan doen, pijn waarvan je zo wanhopig wordt dat je op dat moment alles en iedereen wil opofferen zodat het stopt. Nu werkt je verstand in een financieel dal wel wat beter, maar dan nog blijft wanhoop een slechte raadgever. Zou je iemand opofferen als je tevreden/gelukkig bent? |
Voor een miljoen euro zou ik iemand actief vermoorden (Y)
Dus zeker op die knop duwen. Krijg je een miljoen per keer? |
Ik bekijk het zo: Elke seconde sterven er vrij veel mensen. Als iemand spontaan dood neervalt als ik die knop indruk en ik een miljoen krijg, wat maakt 't uit? Het is erg triest dat er iemand is overleden, maar als die persoon niet stierf op dat moment, waren er wel veel anderen die 'te vroeg' overlijden. Ik zou trouwens niet geloven dat iemand zou sterven noch dat ik een miljoen zou krijgen.
|
Gezien de overbevolking zou ik 't kastje openmaken en eventjes aansluiten op een 3.2GHz processor. Kijken wie ik dan nog als bekenden overhou..
|
Citaat:
|
Citaat:
|
Citaat:
Citaat:
|
|
Ik zou echt m'n vinger breken op dat knopje.
|
ik ben niet bereid te doden, dus nee dank je.
een miljoen is kippenstront ook nog eens, dat haal je al met een winkel in de detailhandel. |
Of met een druk op de knop.
|
Als ik moet aannemen dat er echt iemand dood zal gaan, is het voor mij heel simpel: er is geen enkele mogelijkheid om degene die overlijdt te achterhalen, dus zal ik ook nooit kunnen achterhalen of diegene een (in mijn ogen) 'waardiger' leven leeft dan ik zou kunnen leven met een miljoen. Nog even afgezien van het feit dat ik dan nog even goed moet bedenken wat in godsnaam voor mij een waardig geleefd leven is, kan ik mezelf dus niet het recht toe-eigenen om op die knop te drukken.
Als ik het idee heb dat ik in de zeik word genomen, zal ik als een gek op die knop gaan rammen en wanneer het dan toch misgaat, degene die me dat idiote boxje bezorgde de schuld geven (juridisch best houdbaar: het is niet alsof die knop lijkt op de trekker van een pistool :p). Citaat:
|
Meegaande met de hypothese dat er echt iemand doodgaat en ik echt een miljoen krijg, zou ik het niet doen. Misschien als ik mocht kiezen wie er doodgaat.
|
Ik zou het kunnen rechtvaardigen door te zeggen dat ik en mijn gezin meer geluk kunnen creëren in onze levens met een miljoen Euro in bezit dan dat die ene persoon in zijn eentje zou kunnen. Alhoewel een knagend geweten daar wel flink wat aan zal afdoen.
Maar ik ben persoonlijk meer voor het deugdelijke standpunt dat een miljoen Euro niet opweegt tegen het recht op leven voor je willekeurige medemens. Ik denk dus dat ik het niet zou doen. |
Geld is natuurlijk ook niet alles... denk alleen niet dat ik een dag met die knop in huis zou kunnen leven. Vermoed dat ik dan zeker 100x tegen mezelf gezegd zou hebben dat het echt niet uitmaakt als je op die knop duwt en dat er niemand doodgaat en dat je heus geen miljoen krijgt en dan toch zou drukken..
Anderzijds als er echt iemand doodgaat is het natuurlijk gewoon beroerd om dat voor een miljoen te doen. |
Citaat:
|
Ik geloof niet dat ik dat miljoen zou krijgen, dus ik druk dat knopje niet in.
|
Zo'n makkelijke uitweg kiezen is natuurlijk niet het idee van de vraag. Dit is net zoiets als die partypoopers die 'allebei niet' zeggen als je ze vraagt of ze liever doof of blind willen zijn.
|
De vraag is natuurlijk ook wel erg slecht geformuleerd. Eigenlijk had de TS gewoon moeten zeggen: "stel dat je kan kiezen tussen één miljoen krijgen of één willekeurig iemand dood laten gaan, wat kies je dan als je zeker weet dat beide gebeurt?"
|
Citaat:
|
Want als je er op drukt dan denk je er niet meer aan?
|
Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 13:52. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.