![]() |
Differentieren
Hallo allemaal,
Dit jaar ben ik helaas blijvenzitten in 5 VWO :( mijn mentor en wiskundeleraar hebben gezegd dat als ik volgend jaar weer wiskunde B wil doen, ik dan bijspijkerlessen moet volgen (op m'n laatste rapport 4.5 voor wiskunde B). Nu doet ik dat, alleen vind ik diffenrentieren erg moeilijk, goniometrie en meetkunde vind ik wel meevallen. Nu ben ik vastgelopen bij de volgende uitwerking: http://s22.postimg.org/myrc7i9qp/Naamloos.jpg Hoe komen ze aan die 2(3x+1)? En bij deze opgave http://s8.postimg.org/95l39wz0l/Naamloos.jpg begrijp ik ook die x(2x+1) niet. Wat halen ze hier precies buiten haakjes? Ze vereenvoudigen inderdaad de afgeleiden alleen het eerste gedeelte 2x+1 x (afgeleide teller) x 2x volg ik nog. Na de eerste breukstreep van g'(x) volg ik het helemaal niet meer :s Weet iemand wat ze hier gedaan hebben? |
Je hebt geen moeite met differentiëren maar met vereenvoudigen. De stappen waarop jij vast loopt zijn beide gewoon simpelweg de termen schrijven in breukvorm zodat het optellen/aftrekken makkelijk is. Een hint sqrt(3x+1)=(3x+1)^(1/2).
|
Bedenk dat √x = x½. Werk nu eens de afgeleide bij a uit. Werk vervolgens aan de hand van dit gegeven eerst de afgeleide van de teller bij b uit, en werk vervolgens de afgeleide in zijn geheel uit.
|
[IMG]http://i44.tinypic.com/set34z.jpg[/IMG]
want als je een wortel met een wortel vermenigvuldigt valt de wortel weg. |
Dank jullie voor de antwoorden, het klopt inderdaad dat ik de logica van vereenvoudigen niet begrijp. Hebben ze iets gedaan met breuken gelijknamig maken?
De herschrijving/vereenvoudiging van sqrt(3x+1) + 3x / 2 x sqrt(3x+1) begrijp ik niet, rechts van het = teken weet ik niet wat ze gedaan hebben. Het voorbeeld volg ik ook niet :s http://s22.postimg.org/t2xrgvw8h/Naamloos.jpg Bij de laatste regel loop ik vast: de wortel van x betekent dus x0.5, hoe komt opeens die 2 buiten haakjes? |
Wortel(x^2 +x) is het zelfde als wortel(x^2 +x)/1. Een breuk dus, wat niet in jou opdracht staat. Als je weet hoe je 2 breuken bij elkaar optelt(dus met vermenigvuldigen) weet je toch ook hoe je aan de laatste regel komt?
|
Bepaal eens de afgeleide van √x = x½ door uit te gaan van het gegeven dat xn de afgeleide n∙xn-1 heeft. Werk nu zelf eens de afgeleide bij a en b uit.
|
Citaat:
|
Citaat:
Als ik 2 x wortel(x) doe, is dat hetzelfde als x, want wortel(x) = x0.5. Maaaaar; http://s8.postimg.org/95l39wz0l/Naamloos.jpg bij deze krijg ik dan noemer x afgeleide teller - teller x afgeleide noemer. Dan komt x(2x+1). Hebben ze hier 2x dus gedeeld door 2, en dan maal (2x+1). Want dan krijg je inderdaad x(2x+1)? |
Oh, en wat ik bij deze nog wilde vragen http://s8.postimg.org/95l39wz0l/Naamloos.jpg.
Eerst staat in de noemer (2x+1)2 en daarna (2x+1)2 x wortel(x2+1). Welk idee zit hier achter :confused: |
Citaat:
|
Hmmm, okee. Hier heb ik dus een soortgelijk probleem.
http://s24.postimg.org/gumfiedph/dswwqw.jpg In het rood gearceerde gedeelte staat wat ik niet begrijp. Die Is er misschien een boek of site waarin dit met breuken wordt uitgelegd? Ik kan me er namelijk vrij weinig van herinneren en de afgeleide opstellen blijkt dus steeds mis te gaan doordat ik deze rekenregels niet beheers/onder de knie heb :( |
Citaat:
|
Citaat:
Als |
Heel erg bedankt. Ik begrijp het nu! :)
|
Citaat:
|
Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 07:05. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.