Scholieren.com forum

Scholieren.com forum (https://forum.scholieren.com/index.php)
-   Levensbeschouwing & Filosofie (https://forum.scholieren.com/forumdisplay.php?f=90)
-   -   Donors moeten voorrang krijgen bij transplantatie (https://forum.scholieren.com/showthread.php?t=746108)

merijn 11-02-2004 08:41

Donors moeten voorrang krijgen bij transplantatie
 
De titel zelf zegt op zich genoeg.

Ik denk dat mensen die hun organen zelf af willen staan, meer recht hebben op een donororgaan. Mensen die zelf niets af willen staan moeten maar eens begrijpen wat voor consequenties dat heeft.

Uitzondering:
* minderjarigen die nog geen eigen zeggenschap hebben
* verstandelijk gehandicapten die zelf geen beslissing kunnen maken

Mensen die dus wel organen af WILLEN staan maar dit niet kunnen, krijgen natuurlijk gewoon wat ze nodig hebben :)

Demiurge 11-02-2004 08:48

Iedereen die weet dat hij een donor-orgaan nodig heeft omdat hij anders dood gaat geeft zich op om zelf donor te zijn als dat zijn leven meer kans geeft lijkt me.

merijn 11-02-2004 08:52

Nou, dan heeft de regel in ieder geval tot positief effect dat er zich zo meer mensen aanmelden voor het donorschap.

hasseltboy 11-02-2004 09:00

Daar ben ik het wel mee eens, als je zelf bereid bent om een orgaan te geven dan moet je die van anderen ook eerder kunnen krijgen.

Louis Armstrong 11-02-2004 14:26

Dat zou wel rechtvaardig zijn, ja.

thunder110 11-02-2004 14:28

Nee, wat een onzin.

merijn 11-02-2004 14:31

Fijn dat mensen hier ook hun standpunt beargumenteren :(

De Veroorzaker 11-02-2004 15:49

Ja daar ben ik het absoluut mee eens
Je krijgt toch overal voorrang met een ledenpasje :s

Super Muis 11-02-2004 16:52

nee.

Het is hun eigen keuze om geen organen af te staan, het lijkt me niet dat iemand dan denkt "ha laat ik fijn mijn organen niet afstaan terwijl iemand er wel ontzettend mee geholpen zou zijn".

EvilSmiley 11-02-2004 17:54

Ik ben voor, maar dan ook gekoppelt aan de duur dat je al donor bent. Dus iemand die al tien jaar donor is krijgt dan voorrang op iemand die 1 maand donor is. Telling begint natuurlijk op het moment dat je zon systeem invoert.

Het lastige alleen is dat er een match gemaakt moet worden van welke donor geschikt is bij welke ontvanger, en in slechts weinig gevallen zal die voorrang dan ook echt optreden, want ze gaan natuurlijk niet een orgaan transplanteren op iemand die minder kans heeft in de matching als er iemand die die meer kans heeft op een succesvolle transplantatie

Fantôme 11-02-2004 19:18

Citaat:

merijn schreef op 11-02-2004 @ 09:41:


Uitzondering:
* minderjarigen die nog geen eigen zeggenschap hebben
* verstandelijk gehandicapten die zelf geen beslissing kunnen maken

mensen die om gezondheidsredenen geen donor KUNNEN zijn...

maargoed. mijn vriend wil geen donor worden, en heeft zelf aangegeven dan ook geen organen te willen ontvangen :(

mja, ik weet het niet hoor...

xxx

JaJ 11-02-2004 19:38

nee, helemaal mee oneens

wie het eerst ziek wordt, wordt het eerst geholpen, dat lijkt me logisch.
mag de molenaar voordringen bij de bakker? wordt een rechter wel vrijgesproken?

miss Elise 11-02-2004 19:41

volgends mij hebben we kort geleden deze discussie ook gevoerd. maar goed.

ik vind het pure onzin. Waarom zou je meer recht hebben op leven als je je organen wil afstaan?
Ik vind het je eigen keuzen of je je organen wil afstaan of niet. Misschien dat je om geloofsredenen je organen niet wil afstaan?
Wat ik wel een heel goed idee vind is het beleid dat ze nu in Belgie hebben: je bent automatisch donor tenzij je zegt dat je geen donor wil zijn.

da leentjuh 14-02-2004 12:33

Citaat:

JaJ schreef op 11-02-2004 @ 20:38:
nee, helemaal mee oneens

wie het eerst ziek wordt, wordt het eerst geholpen, dat lijkt me logisch.
mag de molenaar voordringen bij de bakker? wordt een rechter wel vrijgesproken?

idd

nare man 14-02-2004 13:39

Even afgezien van mensen die geen donor kunnen worden (die vallen natuurlijk buiten de groep omdat ze er niet zelf voor gekozen hebben geen donor te zijn), vind ik wel dat donoren voorrang zouden moeten krijgen bij transplantatie. Niet omdat ik het zo rechtvaardig vind omdat ze een nobele keuze hebben gemaakt ofzo, maar omdat ik vind dat zo'n pressiemiddel wel geoorloofd is om iedereen donor te maken. Dat is toch wel het streven. Men moet gewoon recyclen, je organen voor jezelf houden vind ik grenzeloos egoïstisch.

Screaming Slave 14-02-2004 15:31

ik snap sowieso niet wat er op tegen is je organen af te staan na je dood. vooral om religieuze redenen zeker? triest hoor, je hebt ze toch niet meer nodig, jeez.

MightyMarcel 14-02-2004 15:39

Citaat:

merijn schreef op 11-02-2004 @ 15:31:
Fijn dat mensen hier ook hun standpunt beargumenteren :(
nee, jij geeft nog eens goede argumenten... 'positief' is geen argument

nee, hier ben ik het niet mee eens. Is het u bekent dat donororganen uit de donor verwijderd worden terwijl het donorlichaam nog in leven is, omdat anders de organen niet meer getransplanteerd kunnen worden ? weet je dat onze regering het verboden heeft om verder te experimenteren met xenotransplantatie en genetische manipulatie ? Weet je dat er nog andere opties zijn, die simpelweg niet verkend worden omdat het niet mag ?

stel, ik ben donor. Stel, ik krijg een ongeluk, en de arts kan kiezen : of mij helpen, of mijn hart/lever/whatever eruit halen en in een andere patient met misschien een grotere overlevingskans zetten. Nou, dan heb ik die keus al voor hem gemaakt. (3x raden wat ik dan wil...)

VoRaZ 14-02-2004 16:16

Is dit wel aan de orde? Mensen die hun organen niet willen afstaan doen dat toch omdat ze niet willen dat er iets met hun lichaam wordt gedaan nadat ze dood gaan, omdat ze dat vies vinden ofzo... Om diezelfde reden zullen ze dan toch ook weigeren een donororgaan van anderen te accepteren?

MightyMarcel 14-02-2004 17:09

Citaat:

VoRaZ schreef op 14-02-2004 @ 17:16:
Is dit wel aan de orde? Mensen die hun organen niet willen afstaan doen dat toch omdat ze niet willen dat er iets met hun lichaam wordt gedaan nadat ze dood gaan, omdat ze dat vies vinden ofzo... Om diezelfde reden zullen ze dan toch ook weigeren een donororgaan van anderen te accepteren?
nee, zie hierboven.
overigens is dit net zoiets als 'mensen die door rood rijden, mogen we aanrijden als ze zelf door groen rijden'. Onzin, dus. Ik bedoel, begin dan eens over roken en gezondheidszorg en vertel me dan nog eens waarom je zo graag je longen kwijt wil... en stel dan meteen voor om rokende mensen toegang tot welke zorg dan ook te onthouden... lijkt mij nou een goed plan, zijn we meteen van de overbevolking af. Kunnen we de ziekenhuizen gebruiken om uitgezette asielzoekers en criminelen-zonder-cel (dakloze boeven, dus) in te stoppen..

phensicske 14-02-2004 17:32

Citaat:

MightyMarcel schreef op 14-02-2004 @ 18:09:
Ik bedoel, begin dan eens over roken en gezondheidszorg en vertel me dan nog eens waarom je zo graag je longen kwijt wil... en stel dan meteen voor om rokende mensen toegang tot welke zorg dan ook te onthouden... lijkt mij nou een goed plan, zijn we meteen van de overbevolking af...
Volgens mij was er reeds een voorstel, althans in België, over het niet meer terugbetalen van mensen die roken en een longziekte of zo hadden. Maar ik weet er het fijne niet van.

Anders vind ik het dus ook dikke zever dan men omwille van zijn mening een behandeling zou geweigerd worden.

Waar België dan dus wel weer goed voor is, zoals hierboven ergens vermeld, het zowiezo donor zijn, behalve als je protest of zoiets aantekent.

Dree 14-02-2004 21:37

Citaat:

nare man schreef op 14-02-2004 @ 14:39:
Men moet gewoon recyclen, je organen voor jezelf houden vind ik grenzeloos egoïstisch.
Er komt toch wel wat meer bij kijken dan simpelweg recyclen.. verder ben ik het met je eens.
Ik ken trouwens niemand die er religieuze argumenten tegen heeft, terwijl ik toch in een aardig christelijk milieu leef..

Wat doen we met de mensen die het aan de nabestaanden overlaten?

nare man 14-02-2004 21:42

Citaat:

Sluw schreef op 14-02-2004 @ 22:37:
Er komt toch wel wat meer bij kijken dan simpelweg recyclen.. verder ben ik het met je eens. (...)
Okee, maar waar het mij meer om gaat is het bestrijden van het veelgehoorde argument 'dat die organen heel vaak worden afgestoten' of 'dat die persoon er maar heel kort verder mee leeft'. Dat vind ik de keuze van de ontvanger. Die persoon moet beslissen of hij/zij het met een donororgaan nog wil proberen.

Vaak is bij die mensen de wil om te (over)leven zo sterk dat ze met liefde een orgaan accepteren waar ze misschien anderhalf jaar met pijn en moeite mee doorleven, dan de strijd maar op te geven en dood te gaan. En om mensen die kans te gunnen ben ik donor. Je bent dood, wat maakt het uit dat er in je gesneden wordt? Ik blijf erbij - ik vind het gewoon egoïstisch.

Dree 14-02-2004 21:53

Citaat:

nare man schreef op 14-02-2004 @ 22:42:
Je bent dood, wat maakt het uit dat er in je gesneden wordt? Ik blijf erbij - ik vind het gewoon egoïstisch.
Ik vind wel dat er meer duidelijkheid moet zijn over de rechten van een donor. Als ik jong sterf wil ik mijn nabestaande graag de kans geven rustig afscheid van me te nemen, hoeveel tijd krijgen ze daarvoor? Ik heb geen id.

nare man 14-02-2004 22:00

Citaat:

Sluw schreef op 14-02-2004 @ 22:53:
Ik vind wel dat er meer duidelijkheid moet zijn over de rechten van een donor. Als ik jong sterf wil ik mijn nabestaande graag de kans geven rustig afscheid van me te nemen, hoeveel tijd krijgen ze daarvoor? Ik heb geen id.
Daar heb je wel een punt. Ik neem aan dat een donor, indien hij of zij jong overlijdt, meteen na het eventuele verwijderen van donororganen daarna wel meteen wordt opgebaard zodat de nabestaanden afscheid kunnen nemen. Het moet wel snel gebeuren, lijken mogen niet oneindig bewaard worden. Als iemand dood is moet wel binnen een paar dagen de begrafenis zijn.

Donald Duck 17-02-2004 10:51

Nee,

Als het wel zou zijn, zou je dus op die manier mensen verplicht om wel donor te worden als ze snel ook behandeld willen worden met donor organen.

Dat is echt zo'n onzin!!!

PV 17-02-2004 16:57

Jazeker, voor wat hoort wat, heel simpel.

belleblaasbel 18-02-2004 10:07

opzich is het wel eerlijk. jij staat je organen af en krijgt dus ook voorang op het krijgen van organen. ook gaan dan waarschijnlijk meer mensen zich inschrijven voor donor zijn. maar het is oneerlijk tov de mensen die een of andere ziekte hebben waardoor ze geen donor kunnen zijn, mensen die dit door levensbeschouwelijke overtuiging niet doen enz.

Ovidius 18-02-2004 10:22

Och och. Neuh. Hoeft niet.

Heleeeeen 18-02-2004 15:52

ik vind het niet helemaal eerlijk, omdat sommige mensen geen donor mogen zijn van hun geloof enzo, maar het is een hele goede manier om donors te werven dus heb ik 'ja' gestemd.
maar als je nog niet in levensgevaar verkeerd moeten anderen voor natuurijk he. en het is toch niet zo erg als er na je dood wat in je gesneden wordt, rot anders toch weg dus je kan beter iemands leven redden.

Thetawaves 18-02-2004 17:48

Ja, maar zo blijf je wel bezig met het maken van uitzonderingen. Ben je donor, zou je dus voorrang moeten krijgen in een lijst met mensen die hetzelfde orgaan nodig hebben, maar er waarschijnlijk langer op moeten wachten dan een donor die er korter in staat. Is of wordt het een soort privilege, beloning, voor je 'goed' gedrag? Positieve discriminatie?
Ieder mens heeft toch recht op evengelijke medische hulpverlening?

Begrijp me niet verkeerd, ik ben het er mee eens dat meer mensen ervoor kiezen om donor te worden, maar om ze om die reden voorrang te geven bij transplantatie....nee.

Giovanna 20-02-2004 18:32

Ik ben geineigd om ja te zeggen, want, dan zouden er misschien eindelijk meer mensen donor worden. En zouden mensen die geen donor zijn, misschien ga nadenken hoe het voelt om op een wachtlijst te staan, wetend dat er een flinke kans is dat de wachtlijst te lang is (ervaring).
Maar... er zijn natuurlijk mensen die het vanwege hun geloof niet kunnen (donor zijn), ik vind niet dat je die mensen daarop mag afrekenen.

merijn 22-02-2004 22:50

Mensen die vanwege hun geloof geen donor kunnen zijn, mogen vanwege hun geloof ook geen donororgaan ontvangen.


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 09:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.