Gari Kasparov ging in 1997 al een eerste keer onderuit tegen schaakcomputer Deep Blue. Tien jaar later is de fascinerende strijd tussen mens en machine nog niet beslecht.
Van 25 november tot 5 december neemt de kersverse Russische wereldkampioen schaak Vladimir Kramnik het op tegen het schaakcomputerprogramma Deep Fritz10. In 2002 en 2003 konden Gari Kasparov en Kramnik nog een gelijkspel uit de brand slepen tegen de programma's Fritz en Junior; maar in 2005 ging de Britse wereldtopper Michael Adams tegen Hydra zwaar tegen het canvas: 0,5-5,5. Beseft Kramnik wel waaraan hij begint?
,,Ik zou wel eens de laatste mens kunnen zijn die een kans heeft om de machine te verslaan'', zei hij vooraf. Kramnik raamt zijn kansen op veertig, vijftig procent. ,,Fritz10 is duidelijk favoriet, maar schrijf me toch nog niet af. Natuurlijk wordt dat monster altijd beter. Je weet dat je op een heel smal bergpad wandelt, en dat de minste onoplettendheid tot je val kan leiden. Maar toch denk ik dat ik Fritz nog altijd kan verslaan.''
Schaakcomputerspecialist Jaap van den Herik van de universiteit van Maastricht vindt het niet overdreven om van de laatste kans van de mens te gewagen. ,,Fritz behoort zeker tot de wereldtop, maar hij heeft ernstige concurrentie van een paar andere programma's. Misschien zijn Junior ( die het WK voor computers won, nvdr. ), Shredder en Rybka nog sterker.''
,,Fritz is een gesofisticeerd programma met veel toeters en bellen en dus makkelijk bedienbaar door het Kramnik-team.'' Maar bij de kansenafweging zijn ook de speelcondities van belang. Volgens professor Van Den Herik heeft Kramnik uitstekende voorwaarden kunnen afdwingen: hij beschikt sinds begin oktober over een kopie van Fritz10 en heeft er dus uitgebreid mee kunnen oefenen. Gari Kasparov kreeg in zijn laatste computermatch nooit vooraf een kopie van het programma opgestuurd.
,,Kramnik heeft met Fritz eigenlijk een heel groot, moeilijk schaakboek gekocht. Dat boek is te moeilijk voor Kramnik om uit zijn hoofd te leren. Dus zoekt hij met zijn team naar de zwakke punten in de schaakkennis van Fritz; daar gaat hij op hameren in zijn voorbereiding.''
Hoog tijd voor een kansberekening. ,,De match loopt over zes partijen. Ik denk dat Kramnik door zijn goede voorbereiding en het feit dat hij Fritz10 uitgebreid heeft kunnen bestuderen twee partijen remise ( gelijk, nvdr .) houdt en er twee kan winnen. Dan blijven twee partijen over die hij in de openingsfase niet naar zijn hand kan zetten. Daaruit kan Fritz bij voorbeeld 1,5/2 halen. Het wordt dus 3-3 of 3,5-2,5 voor Kramnik'', denkt Van den Herik.
Het Uur U nadert dus voor de mens. ,,Door de wet van Moore ( om de 18 maanden verdubbelt de verwerkingssnelheid van de computer, nvdr .) en de schaaktechnische verbeteringen die voortdurend in de programma's worden aangebracht, kan de mens heel binnenkort niet meer winnen. Een schaakprogrammeur heeft me ooit verzekerd dat een schakende supercomputer in 2007 het altijd van de wereldkampioen schaak zou halen. Ik ben het daar helemaal mee eens. Het is in elk geval dichtbij, maar ik schuif het iets op, het kan een paar maanden schelen.''
bron: Sportwereld.
__________________
Liefde: Het pokerspel van het Leven. Je begint met een paar en je eindigt met een full house.
|