Registreer FAQ Berichten van vandaag


Ga terug   Scholieren.com forum / Algemeen / Nieuws, Achtergronden & Wetenschap
Reageren
 
Topictools Zoek in deze topic
Oud 10-03-2009, 12:37
Gatara
Avatar van Gatara
Gatara is offline
Vanaf nu zelf stemmen in Kamer Italië

Van onze correspondent Eric Arends
gepubliceerd op 10 maart 2009 07:32, bijgewerkt op 10 maart 2009 11:35

ROME - Stemmen voor een afwezige partijgenoot in het parlement was normaal in Italië. Maar nu zijn de ‘pianisten’ uitgespeeld.

Gianfranco Fini is de laatste in een lange reeks Kamervoorzitters die iets tegen 'pianisten' trachtten te doen. (EPA) Als alles volgens plan verloopt, is de Italiaanse politiek vanaf vandaag zichzelf niet meer. De Kamer van Afgevaardigden zal het dan voortaan moeten doen zonder de beruchte ‘pianisten’.

Meer dan dertig jaar hebben zij in Italië de parlementaire gang van zaken beïnvloed. Het gaat in dit geval niet om gewaardeerde musici achter een glanzende zwarte vleugel, maar om vingervlugge, sjoemelende volksvertegenwoordigers.
Stemknop
Zodra er in de Kamer moet worden gestemd over een wetsvoorstel, drukken zij standaard zowel hun eigen stemknop in als die van een afwezige partijgenoot. De houding die zij daarbij aannemen – voorovergebogen, armen twee tafels breed gespreid – lijkt op die van een pianist.

Van links tot rechts hebben Italiaanse parlementariërs het spel vrolijk meegespeeld. Zij vervuilden daarmee niet alleen de stemronde, maar plunderden bovendien de staatskas. Kamerleden ontvangen immers 220 euro, elke keer als zij bij een stemming present zijn. Met een druk op de stemtoets van zijn afwezige partijgenoot voorkomt de pianist meteen dat zijn collega dit extraatje misloopt.

Gianfranco Fini is de laatste in een lange reeks Kamervoorzitters die iets tegen het hardnekkige fenomeen trachtten te doen. Als eerste lijkt Fini in deze opzet te slagen, maar daarvoor heeft hij naar rigoureuze middelen gegrepen: het afnemen van vingerafdrukken.

Vanaf dinsdag kunnen parlementariërs alleen nog stemmen nadat een computer hun vingerafdruk heeft goedgekeurd. Kosten van de maatregel: 450 duizend euro.

Krant
Mogelijk is daarmee een hardnekkige gewoonte afgeleerd, die de overtreders vaak ook nog proberen te rechtvaardigen. Zoals Sergio Agoni van de Lega Nord, die zei dat hij alleen maar een collega had geholpen die ‘de krant aan het lezen’ was. Of Michele Forte van de kleine katholieke partij UDC, die beweerde dat zijn partijgenoot ‘het echt niet meer kon ophouden’.

Er is reden niet te vroeg te juichen. Vorige week hadden ongeveer 150 van de 618 Kamerleden hun vingerafdruk nog niet laten registreren. Pakweg twintig van hen zijn verklaard tegenstander van de maatregel. Zij beroepen zich op de bescherming van hun privacy, of vinden dat het systeem ‘parlementariërs gelijkstelt aan criminele verdachten’.

Kamervoorzitter Fini heeft daarom besloten dat deze weigeraars de mogelijkheid behouden om op de oude manier te stemmen. Wel worden hun namen vanaf nu expliciet aan het publiek bekendgemaakt.
http://www.volkskrant.nl/buitenland/...lie?source=rss
__________________
Bureaucracy is the death of any achievement.
Met citaat reageren
Advertentie
Reageren


Regels voor berichten
Je mag geen nieuwe topics starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag geen bijlagen versturen
Je mag niet je berichten bewerken

BB code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit

Spring naar


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 19:20.