gebruik een oplosbaarheidstabel
bijvoorbeeld we hebben een oplossing Ba(NO3)2 en Na2SO4 die we bij elkaar gooien.
we weten dat natrium en nitraatzouten goed oplosbaar zijn en dus worden ze door water gehydrateerd:
Ba(NO3)2 ---> Ba
2+(aq) + 2 NO3
- (aq)
Na2SO4 ---> 2 Na
+(aq) + SO4
2-(aq)
vervolgens ga je kijken of er onoplosbare combinaties zijn (Ba met NO3 vergelijken heeft geen zin natuurlijk want dat hebben we al zelfde geldt voor Na met SO4)
nu blijkt dus dat NaNO3 goed oplosbaar is volgens de tabel, maar de combinatie Ba
2+ en SO4
2- blijkt slecht oplossbaar te zijn. We krijgen dus een neerslag:
Ba
2+(aq) + SO4
2-(aq) --> BaSO4(s)
als je wilt onderzoeken met een neerslag welke stof erin zit, dan moet je dus een stof nemen die een neerslag vormt met het ene ion, maar niet met het andere ion. Als je dan een negatief ion moet aantonen, neem je dan ook meestal een nitraatzout, want nitraat + het positieve ion dat je niet wilt aantonen lost goed op en vormt geen neerslag. Wil je een positief ion aantone, dan neem je meestal natriumzouten want het negatieve ion dat je niet wilt aantonen lost goed op als natriumzout.
Wil je een een stof in een mengsel aantonen, dan zul je een stof moeten zoeken die wel met het ene ion een neerslag vormt, maar niet met het ander. --> heb je geen neerslag dan weet je dat je te maken hebt met de goed oplosbare combo en anders met de niet goed oplosbare combo.
beetje duidelijk ? (heb geen voorbeeldjes omdat ik geen oplostabel bij de hand heb)