Advertentie | |
|
![]() |
||
Citaat:
__________________
vaknar staden långsamt och jag är full igen (Kent - Columbus)
|
![]() |
||
Verwijderd
|
Citaat:
|
![]() |
||
Citaat:
Ik weet trouwens ook niet hoe het zit in Nederland, maar Taylor-reeksen heb ik nooit in het middelbaar gezien (in het ergste geval een sinus theta afschatten door theta voor kleine waarden van theta). Het nadeel van die Taylor-methode is dat je ofwel vastzit aan het onthouden van heel wat Taylor-reeksen (of die ter plekke moet gaan opstellen). Het bijkomende nadeel is dat je over het algemeen toch de reeks moet opstellen (vermits de algemene reeksontwikkelingen wel in 1 of 0 liggen; maar voor een limiet naar een andere waarde of oneindig heb je daar niet altijd even veel aan door soms best wel slechte convergentie van Taylorreeksen (een voorbeeld dat bij ons gegeven werd: bv. een sinus ontwikkelen volgens Taylor en dan sin(1000) daaruit halen, geeft de eerste paar honderd termen dingen die totale nonsens zijn voor een sinus). Dus via die Taylorreeksen heeft enkel zin als je in de buurt van het punt waarrond je de reeks neemt, gaat kijken (meestal rond 0 dus, vermits daarvoor de meeste reeksen opgesteld zijn en als je voor een limiet naar oneindig neemt, is het helemaal onbruikbaar; wat je dus ook een voorwaarde op het gebruik zou kunnen noemen (maar ook eentje die vrij logisch is en waar je bij het nemen van die limiet direct zou zien dat er iets niet zou kloppen). Ik vind de voorwaarden voor de l 'Hopital trouwens niet moeilijk te onthouden: je gaat teller en noemer afleiden (dus dat is al een vereiste: je kan en mag allebei afleiden), verder krijg je een breuk, dus de afgeleide van de noemer mag niet 0 zijn (al zal je daar altijd aan voldoen of gewoon direct je limiet al kunnen uitschrijven), de enige 'moeilijke' voorwaarde is dat je het slechts in de gevallen die ik hierboven genoemd heb, mag gebruiken (maar ook andere gevallen vallen op te lossen, als je de formule wat hervormt (bv. 0 / oneindig of oneindig - oneindig kan je wel omvormen naar toegelaten vormen). Dat dat niet altijd simpel is, is wel een feit ![]()
__________________
vaknar staden långsamt och jag är full igen (Kent - Columbus)
|
![]() |
||
Verwijderd
|
Citaat:
|
![]() |
||
Verwijderd
|
Citaat:
|
![]() |
|
Zoals Kazet Nagorra al zegt; een taylorreeks is de uitbreiding op de raaklijn. Waar het op neerkomt is dat je een differentiëerbare functie kan benaderen door zijn raaklijn, wil je wat verder kunnen gaan dan moet je een taylorreeks gebruiken tot op een bepaalde orde (je zit dan behalve voor veeltermen wel vaak fouttermen bijkomen die dan theoretisch bepaald kunnen worden).
Er zijn dan wel stukken theorie die er verder op ingaan (namelijk: in welk gebied de gelimiteerde som van een taylorreeks betrouwbaar is (dus tot de hoeveelste orde je moet gaan om in een bepaald gebied een goede benadering te hebben). Sowieso is het wel een stukje theorie die belangrijk is, hier zie je een toepassing; maar er zijn talloze toepassingen.
__________________
vaknar staden långsamt och jag är full igen (Kent - Columbus)
|
![]() |
|
![]() |
Vreemd dat er zo'n discussie is over l'Hôpital versus Taylor, zo verschillend zijn ze eigenlijk niet! Stel je zit in het klassieke geval van de schijnbare onbepaaldheid 0/0, anderen kun je naar deze herleiden. Onder de juiste voorwaarden geldt dan volgens l'Hôpital: lim(x->a) f(x)/g(x) = lim(x->a) f'(x)/g'(x).
Dit is in feite niets anders dan een eerste-orde Taylorbenadering! Immers, we vervangen dan f(x) door f(a)+f'(a) en g(x) door g(a)+g'(a), maar vermits f(a) = g(a) = 0 (de onbepaaldheid), volgt dan dat de limiet f'(a)/g'(a) is. Dit lijkt nu misschien triviaal, maar wordt door docenten niet vaak genoeg verteld ![]() Over het niet mogen gebruiken van l'Hôpital dan: dat kan soms wel met reden zijn... Als je wél Taylor mag toepassen, dan is het gewoon omdat ze je Taylor willen leren. Een andere logische reden is er niet, want zoals je net kon zien, zijn ze fundamenteel eigenlijk niet verschillend. Maar als je ook geen Taylor mag gebruiken, dan is de filosofie gewoonlijk: gebruik geen onnodig grof geschut. Nu lijkt l'Hôpital dat misschien niet - vaak is het zelfs de snelste methode - maar je hebt er wel de afgeleide van de functie(s) voor nodig! Vanuit 'theoretisch' standpunt, is dat minder eenvoudig dan meetkundige of algebraïsche argumenten.
__________________
"God has not created man, but man created God." (L. Feuerbach)
|
Advertentie |
|
![]() |
|
|