Advertentie | |
|
![]() |
|
![]() |
Ten eerste heb je gelijk dat een column geen betoog of beschouwing is. In een column vertel je in principe toch jouw kant, jouw ideeen en jouw gedachten erover? Zolang je dit niet zo overdrijft dat het aanstootgevend is, of heel makkelijk onderuit te halen, mag het van mij. Dat is mijn schoolkennis over columns in ieder geval, wij moesten onze mening en argumenten overdrijven. Nuance hoefde zeker niet. Dingen die mij zo even snel opvielen.
" maar deze man denkt ook " zou ik veranderen in "heeft ook macht etc" Ik zou verder in je column de verschillende stukjes die je hebt gevonden waarin de macht van de paus wordt ondermijnd uitbreiden en meer uitleggen, dan zou ik vervolgens zeggen dat de paus vervolgens wel denkt de macht te hebben om het homohuwelijk, abortus, euthanasie, anticonceptie af te wijzen. En daarna dat hij niet meer van deze tijd is. Dit zou ik absoluut weghalen: "Eerlijk gezegd zou het me niets verbazen als meneer zelf zijn handjes ook niet thuis heeft kunnen houden" Iemand beschuldigen van pedofilie is wat anders dan een ongenuanceerde mening, dit heet smaad en is strafbaar. Ik denk sowieso dat je de paus ook niet de schuld in zijn schoenen kan schuiven van al het kindermisbruik. Dat zou in principe betekenen dat bijvoorbeeld Balkenende schuldig is aan de misdaden die een gemeentelijke wethouder bijvoorbeeld begaat. Ik zou dit graag beter geargumenteerd zien, dat er meer naar toegewerkt is. nu is het meer een losstaande stelling: "Verder is de paus totaal niet meer van deze tijd, en is dat eigenlijk nooit echt geweest."
__________________
En we droomden in gedachten, maar we kwamen altijd thuis.
|
![]() |
|
![]() |
<Je bespaart moeite en tijd door naar beneden te scrollen en alleen de laatste versie te lezen.>
![]() Bedankt voor de kritiek! Ik moet zeggen dat ik het echt helemaal eens ben met vrijwel al je opmerkingen, ik had al veel van dat soort dingetjes weggehaald enzo. Ik zal even de nieuwste versie posten: Arme paus Plaatsbekleder van Jezus Christus, opvolger van sint Petrus, bisschop van Rome, hoofd van de Rooms-katholieke Kerk én staatshoofd van Vaticaanstad. Je zal maar zoveel taken hebben op je oude dag. Die arme paus, ik zou niet graag in zijn roodgelakte moccasintjes willen staan! Je zou zeggen: Wat heeft een man in een jurk nou eigenlijk allemaal te zeggen? Al in de 15e eeuw negeerde Portugal hem volledig bij de verdeling van Zuid-Amerika tussen hen en Spanje. De paus is toch eigenlijk maar een marionetje van de Kerk? “Ik zou niet graag in zijn roodgelakte moccasintjes willen staan!” Het probleem is echter, dat de paus tegenwoordig wel degelijk veel invloed heeft, waardoor veel landen homoseksualiteit niet accepteren, en veel mensen de dood ingejaagd worden doordat de paus de strijd aan gaat tegen het gebruik van condooms. Daarbij is de paus verantwoordelijk voor de taboe die ligt op abortus en anticonceptiemiddelen. ![]() Heel actueel is er natuurlijk de kwestie dat de huidige paus kindermisbruik in de Rooms-Katholieke kerk niet alleen heeft toegestaan, hij schijnt zelfs geholpen te hebben dit in de doofpot te stoppen. Wat ik persoonlijk niet snap, is dat terwijl je zó’n fan van God bent dat je páús wordt, je je toch met de dingen bezig gaat houden die volgens mij nog wel het méést door God verboden zijn. (Ik kan het ook mis hebben, ik heb me niet zo verdiept in de bijbel.) Begrijp me niet verkeerd, ik heb niets (nouja, niet veel) tegen het Rooms-Katholicisme. Naar mijn mening is de paus, wat zijn bedoelingen ook zijn, simpelweg gevaarlijk voor de mensheid, en is hij binnen het christendom totaal overbodig. En weer hoor ik graag jullie commentaar. ![]() Laatst gewijzigd op 02-06-2010 om 17:29. |
![]() |
|
Oké. Ik heb even heel snel de drie 'columns' doorgekeken. Leuk dat je het probeert, maar er kan nog veel bijgeschaafd worden.
Ten eerste: je stijl is hakkelig. Zinnen kunnen korter, je gebruikt extra woorden die niet nodig zijn. Bijv. 'Heel actueel is er natuurlijk de kwestie dat de huidige paus kindermisbruik in de Rooms-Katholieke kerk niet alleen heeft toegestaan, hij schijnt zelf geholpen te hebben dit in de doofpot te stoppen.' Probeer deze zin eens goed uit te spreken. Dit is bijna niet te doen. Te lang. Je vertelt drie verschillende punten in één zin en dat is toch wel een beetje veel van het goede. Daarbij loopt de zin niet lekker. Probeer één punt per zin aan te stippen. vorm: In een column staan meestal geen plaatjes, met je taal probeer je zaken beeldend te maken. Daar heb je de afbeelding hopelijk niet meer bij nodig. Probeer dingen te benadrukken op subtiele wijze, bijv. dmv uitroeptekens (alsnog zo min mogelijk), komma's en speel met ritme. Door woorden groter te typen, of met heel veel accenten te werken, maakt je het niet krachtiger. Je laat alleen maar zien dat jouw woordkeuze niet sterk genoeg is om je punt te maken. Subtiliteit is de sleutel. Daarbij kan het correct gebruiken van alinea's goed werken. Beeldende taal zoals 'doofpot' helpt ook goed. Het maakt het smeuďg, fijn om te lezen en beeldender. Een column is geen betoog. Je vertelt jouw zienswijze op een actuele gebeurtenis, of iets wat in je leven gebeurd is of noem het maar op. Meestal wordt er gebruik gemaakt van humor. Iedereen weet wat er gebeurd is, daarvoor kijkt men het nieuws. Maar door jouw zienswijze kun je het interessant maken. Wat zag ik in het nieuws?, vraag je je af. Zo was er laatst een columnist in de METRO die de verkiezingsdebatten vergeleek met stofzuigerverkopers. Origineel, grappig, pakkend én het gaf een heel helder beeld van wat er nu eigenlijk speelde, zonder allerlei inhoudelijke rompslomp. Opbouw. Een climax werkt goed in een column. Sowieso wordt in elk verhaal toegewerkt naar een climax dmv een spanningsboog. Maar in een betrekkelijk kort stuk tekst is deze spanningsboog misschien nog wel belangrijker. Met gemiddeld 300-500 woorden zul je het moeten doen. Voor het onderwerp goed en wel is ingeleid ben je al bij de climax/grap/statement van de schrijver belandt. Dat is vrij snel. Een column valt of staat dus bij de gratie van een goede opbouw. Nou ja goed, hopelijk kun je er wat mee. Succes. ![]() |
![]() |
|
Hoi columnschrijver,
Ik heb hier een paar tips voor je, ik hoop dat je er iets mee kunt! 1 Probeer minder haakjes te gebruiken, ipv haakjes: komma's. Dat staat beter, en leest beter. 2 Probeer minder streepjes op de klinkers te gebruiken. 'Wat ik persoonlijk niet snap, is dat terwijl je zó’n fan van God bent dat je páús wordt, je je toch met de dingen bezig gaat houden die volgens mij nog wel het méést door God verboden zijn.' Word: Wat ik persoonlijk niets snap, is dat terwijl je zo'n grote fan van God bent, dat je páus word, je je toch met de dingen bezig gaat houden die volgens mij nog wel het aller meest door God verboden zijn. 3 Zoals SiemdeCyper hierboven al zei: minder lange zinnen (!!!). Bij lange zinnen is het gevaar groot dat ze slaapverwekkend worden (dus saai), en dat de lezer vergeet waar het in het begin van de zin over ging, als die bij het einde is. Probeer ze te verkorten (dus overbodige woorden weghalen), of maak er meerdere zinnen van. Succes nog! Toedelz! |
![]() |
|
![]() |
Kijk, zo krijg ik graag kritiek.
![]() ![]() Ik heb de zinnen korter gemaakt, en vooral geprobeerd het simpeler leesbaar te maken. Verder ben ik superblij met jullie commentaar, hoe positief of negatief het ook is! ![]() Oh, en één ding: Vinden jullie dat plaatje echt overbodig? Anders is de grap toch niet meer echt begrijpelijk? ![]() Arme paus Plaatsbekleder van Jezus Christus, opvolger van sint Petrus, bisschop van Rome, hoofd van de Rooms-katholieke Kerk én staatshoofd van Vaticaanstad. Je zal maar zoveel taken hebben op je oude dag. Die arme paus, ik zou niet graag in zijn roodgelakte moccasintjes willen staan! In mijn inleiding lijkt het er even op dat ik de paus ga prijzen om de grote last die hij op zijn schouders draagt. In tegendeel. Al in de 15e eeuw werd paus Alexander VI volledig door Portugal genegeerd. Oorzaak: De Portugezen hadden een veel kleiner deel van Zuid-Amerika gekregen van de overigens Spaanse paus. Wie luistert er überhaupt naar een man in een jurk? Hij lijkt een beetje op sinterklaas zonder baard, en ook van hem krijg je na een paar jaar wel genoeg. “Ik zou niet graag in zijn roodgelakte moccasintjes willen staan!” Het probleem is echter, dat de paus tegenwoordig wel degelijk heel veel invloed heeft. Door hem accepteren veel landen homoseksualiteit niet. De paus jaagt vele mensen de dood in door de strijd aan te gaan tegen condooms. En de paus is verantwoordelijk voor de taboe die ligt op abortus en anticonceptiemiddelen. Heel actueel is er natuurlijk de kwestie kindermisbruik in de Katholieke Kerk. Het schijnt dat de paus dit niet alleen heeft toegestaan, maar zelfs geholpen heeft het in de doofpot te stoppen. Wat ik persoonlijk niet snap, is dat iemand die zo’n grote fan van God is dat hij páus wordt, zich toch met dingen bezig gaat houden die volgens mij nog wel het allermeest door God verboden zijn. Begrijp me niet verkeerd, ik heb niets (nouja, niet veel) tegen het Rooms-Katholicisme. Naar mijn mening is de paus simpelweg gevaarlijk voor de mensheid, wat zijn bedoelingen ook zijn, en is hij binnen het christendom totaal overbodig. |
![]() |
||||||
Columns schrijven vind ik heel moeilijk, dus ik weet niet of mijn commetaar zinnig zal zijn. Wel een aantal zinnen die naar mijn mening niet helemaal kloppen:
Citaat:
![]() Citaat:
Citaat:
Dit vind ik wel heel leuk: Citaat:
Citaat:
![]() |
![]() |
|
![]() |
"We" zijn ik en een vriend van me, en het was een opdracht voor Godsdienst/Levensbeschouwing om een tijdschrift vanuit een bepaalde levensvisie te maken. En wij hebben agnostisch gekozen.
![]() We hadden er twee weken voor, en er moest onder andere een filmbeschouwing, een column, een artikel over het bestaan van God, een artikel over hoe goed religie is voor de maatschappij, en een interview in. We hebben daar nog een horoscoop aan toegevoegd, dus in totaal zijn het maarliefst 20 pagina's! ![]() Bedankt allemaal voor jullie hulp! ![]() |
Advertentie |
|
![]() |
|
|
![]() |
||||
Forum | Topic | Reacties | Laatste bericht | |
Verhalen & Gedichten |
Mini-column nepstier | 7 | 01-10-2006 20:51 | |
Verhalen & Gedichten |
[column] Hanneke | 5 | 11-02-2006 11:56 | |
Verhalen & Gedichten |
Column schrijven, any tips? Hanneke | 11 | 09-01-2006 09:33 | |
Verhalen & Gedichten |
Columnwedstrijd: Column Ieke | 0 | 06-02-2005 23:10 | |
Huiswerkvragen: Klassieke & Moderne talen |
hoe een column te schrijven ? kitesurfertje | 2 | 26-01-2005 10:06 | |
Verhalen & Gedichten |
[Column] Voetbal nps | 9 | 07-05-2003 22:34 |