Sierpinski-getallen
Soms word je op een mooie zondagmorgen wakker en denk je zomaar: "heej, wat zou het kleinste natuurlijke getal k zijn waarvoor geldt dat k * 2^n + 1 voor geen enkel natuurlijk getal n een priemgetal is?"
Dan kun je twee dingen doen: óf je draait je nog eens lekker om óf je gaat meteen naar
http://www.seventeenorbust.com om mee te helpen om dit (Sierpinski-)probleem op te lossen.
Het kleinste bekende Sierpinski getal is 78557 en een maandje geleden waren er nog 17 kandidaten over die deze titel over zouden kunnen nemen. Dit distributed computing project (waarbij je een programmaatje op je pc laat draaien dat wat berekeningen uitvoert op de achtergrond) heeft in de afgelopen maand echter van 4 van deze 17 kandidaten geëlimineerd
Als jouw computer de gelukkige machine is die een van de andere kandidaten uit weet te schakelen, dan komt je naam natuurlijk (heel klein in de kantlijn

) in de geschiedenisboeken.
Mersenne-priemgetallen
Als je dat maar een beetje zinloos vindt, dan kun je ook
http://www.mersenne.org eens bezoeken. Daar is men op zoek naar priemgetallen van de vorm 2^n - 1 (bedenk eens hoe zo'n getal er binair uit ziet), ofwel Mersenne-priemgetallen. Behalve eeuwige roem zijn hier ook grote geldbedragen aan verbonden en ook hier hebben ze een handig programmaatje beschikbaar gesteld waar je zelf verder niets meer aan hoeft te doen.
Citaat:
Nieuw pi-record
Tokio (J) - In september van dit jaar is door het team van professor Yasumasa Kanada van de universiteit van Tokio een nieuw record gevestigd op het gebied van het berekenen van decimalen van het getal pi. Het getal pi is nu bekend tot 1,24 biljoen cijfers achter de komma.
De berekening van pi vergde vierhonderd uur rekentijd op een supercomputer. Het oude record - daterend uit 1999 - stond op ruim 206 miljard decimalen.
|
En als je toch net een nieuwe supercomputer hebt aangeschaft waar je verder niets mee doet, dan kun je altijd nog decimalen van pi gaan berekenen