Citaat:
iamcj schreef op 22-09-2004 @ 10:41 :
Al die mooie beloofde orders, zijn dus nog helemaal niet binnen. Maar dat hoor je niet.
|
Op zich is de oorlog in Irak ook best nog wel bezig.
Citaat:
Het enige waar niet op is bezuinigd is veiligheid mbt tot terrorisme.
|
Ook op algemene veiligheid. Als je de miljoenennota bekijkt dan zie je dat er ook veel geld is uitgetrokken voor binnenlandse veiligheid in de zin van meer politie en dergelijke. Bovendien is er niet echt een verband tussen uitgaven aan terrorismebestrijding/binnenlandse veiligheid enerzijds en de oorlog in Irak anderzijds. Elf september en de moord op Pim legden de kiem voor de grote uitgaven aan veiligheid, terwijl toen van een eventuele Nederlandse deelname aan een oorlog in Irak nog helemaal geen sprake was.
Citaat:
Terrorismedreiging is onzekerheid is ook slecht voor de economie
|
Heeft wederom niet zoveel met de oorlog in Irak te maken. Terrorismedreiging was er daarvoor ook al.
Citaat:
Zonder oorlog was er denk wel een hoop geld beter besteedt. Amerika kost het nu al 136 miljard. Zal dus ook wel een miljardje van ons bijmoeten.
|
Ten eerste, het is onzinnig er maar vanuit te gaan dat zonder een oorlog het geld wel 'beter' besteed zou zijn. Ik hoop niet dat je denkt dat dit kabinet zonder deelname in Irak ineens wél veel geld zou hebben gepompt in de sociale zekerheid, in de zorg, in het bestrijden van leerachterstanden. De bezuinigingen zijn niet noodgedwongen in letterlijke financiële zin, maar puur ideologisch.
Ten tweede, dat het Amerika 136 miljard heeft gekost betekent a) niet zomaar dat wij dan ook een 'miljardje' moeten 'bijdragen' omdat je geen enkel inzicht hebt in onze defensie-uitgaven en b) gaat het hier niet om letterlijke kosten in boekhoudkundige zin. Die 136 miljard is niet 'weg'. Dat zijn salarissen van militairen, inkomsten van wapenbedrijven (denk McDonnell Douglas, bijv.) en dergelijke. Dat geld vloeit dus allemaal weer terug in de economie.
Citaat:
Ook denk ik dat het niet slecht gaat met de economie omdat arbeid hier zo duur is, maar omdat de import steeds duurder wordt.
|
Heb je daar enig bewijs voor? Er is onlangs onderzoek gedaan naar de stand van de lonen in Europa door de vakgroep economie van de Universiteit van Amsterdam (stond enkele weken geleden ook in de krant) en daar kwam uit dat Nederland toch inderdaad het duurste land van Europa is wat betreft arbeidsloon. Waarom denk je trouwens dat import duurder wordt?
Citaat:
Onze lonen stijgen amper en de prijzen vliegen de pan uit. Onze "economie" kan alleen maar bestaan als ze ergens anders in de wereld leven op 2 kopjes rijst per dag. Maar ja in China worden ze nu langzamer hand ook wel wakker.
|
Dat ze ergens anders voor twee kopjes rijst een fiets willen maken terwijl een Nederlandse werknemer er honderdvijftig euro voor wil, is gewoon een bijverschijnsel van mondialisering van de economie. Je ontkomt er gewoon niet aan dat, wanneer je met 'arme' landen moet concurreren, die landen het winnen op het niveau van socialezekerheidspremies (want die zijn er in China helemaal niet), loonkosten e.d.
De enige manier om te concurreren is dus op de kwaliteit. Niet voor niets heeft 'Made in China' zo'n negatieve bijklank. Producten die daar gefabriceerd zijn zouden van mindere kwaliteit zijn, en dat zou dus het prijsverschil rechtvaardigen. Maar je ziet het ook op andere terreinen: denk aan het 'outsourcen' van callcenters en ICT-activiteiten naar India, waar de gemiddelde student goedkoop, hoogopgeleid en zeer werkwillig is.
Citaat:
Even een voorbeeld om de laatste stelling te onderbouwen:
|
Tof, maar een dergelijke redenatie is me ook zonder voorbeeld wel duidelijk. Het probleem is gewoon zoals ik al zei de mondiale economie. Dat zie je ook terug bij de landbouw. Waarom denk je dat de hele Westerse wereld (VS en Europa) zo 'dichtgetimmerd' zijn met landbouw (export)subsidies en importheffingen? Juist, omdat we in een volledig vrije mededinging totaal niet zouden kunnen concurreren met boertjes in bijv. Ghana. Die gasten produceren gewoon voor tien keer minder kosten dan wij, omdat ze een veel minder hoge levensstandaard hebben. Daar is gewoonweg niets aan te doen.
Maar zonder al te offtopic te raken, ik weet zeker dat de bezuinigingen ook zouden zijn doorgevoerd als er helemaal geen oorlog in Irak was geweest.