Regelmatig wordt ik zenuwachtig in groepen. Als ik mij begeef in een groep, al zijn het maar een paar mensen, dan voel ik me al niet meer op m'n gemak. In zulke situaties ga ik letten op m'n houding en zit daarom altijd strak en gespannen op m'n stoel. Die spanning uit zich ook in mijn gezichtsuitdrukking. Wanneer ik erg gespannen ben dan is mijn gezicht ook heel strak en kan er geen lachje van af. Vooral dat laatste vind ik ontzettend vervelend. Wanneer zelfs een bekende naar mij lacht, dan lukt het mij gewoon niet een lach op m'n gezicht te toveren. Als ik dan lach dan beginnen die spieren te trillen en ziet het er nogal vreemd uit. Het gekke is dat wanneer ik een bekende op straat ontmoet, ik altijd met een big smile gedag zeg. Verder ben ik in groepsverband meestal vrij stil en houd ik me op de achtergrond, omdat ik ook zenuwachtig wordt wanneer de aandacht te lang op mij gefocust wordt.
Het gevolg is vaak dat ik afstandelijk overkom, terwijl ik totaal niet zo ben. Ik wil graag de andere kant van mezelf laten zien, maar de zenuwen beletten het zo lijkt het. Vanochtend was ik echt ten einde raad. Al een paar weken heb ik een oogje op een meid die ik iedere week met een vereniging zie. Ik heb het idee dat ze af en toe oogcontact probeert te maken, maar ik kijk altijd snel weg of negeer het. Dan lijkt het waarschijnlijk voor haar of ik geen interesse in haar heb of gewoon, maar het zijn puur de zenuwen. Ze doet het nu ook eigenlijk niet meer. Vandaag zag ik haar weer en ik had me voorgenomen nu eens haar aan te kijken en te glimlachen, maar in plaats daarvan was ik zo gespannen dat ik haar niet eens durfde aan te kijken. Ik klapte helemaal dicht.
Toch ben ik niet in alle situaties gespannen in groepen. Op school ben ik in een groep eigenlijk nooit echt zenuwachtig, voel ik me redelijk ontspannen en let ik ook niet zo op m'n houding of gezichtsuitdrukking. Wel ben ik, wat vrij normaal is lijkt me, aardig gespannen als ik een antwoord moet geven of presenteren, maar als ik eenmaal bezig ben dan daalt de spanning. Ook thuis of met enkele vrienden heb ik er geen last van. Naast school ben ik ook nog lid van een kleine vereniging, waar die meid ook lid van is, en daar voel ik me wel erg gespannen. Ook op verjaardagen. Dit verschil kan ik niet verklaren. Deze spanning is in het begin vrij extreem (zweten, strak gezicht, strakke houding, soms trillen van handen etc.), maar na verloop van tijd zakt het wel tot een bepaald niveau. Helaas voel ik me dan nog steeds niet helemaal ontspannen en kan ik me voor m'n gevoel niet vrijuit bewegen en dingen zeggen.
Ondanks al deze negatieve punten is er ook nog wat positiefs te melden. Dat ik vaak zo zenuwachtig ben wil niet zeggen dat ik situaties ontwijk waar meerdere mensen aanwezig zijn. Ik ga gewoon nog naar de vereniging, presenteer op school, ga naar vrienden, naar verjaardagen en doe regelmatig vrijwilligerswerk. Vooraf ben ik vaak al ontzettend gespannen, soms zelfs geen eetlust of misselijkheid, maar ik wil over deze angst heen stappen en daarom ga ik. Toch is het hierdoor nog niet weggegaan.
Het nieuwe jaar is aangebroken en het is mijn voornemen om deze problemen grondig aan te pakken. Dat voornemen heb ik al langer, maar ik dacht altijd dat wanneer ik ouder zou worden het wel over zou gaan. Maar nu ik er al jaren mee zit, geloof ik daar niet meer in. Die meid die ik vandaag weer niet durfde aan te kijken, was voor mij de druppel die de emmer deed overlopen. Ik ben er klaar mee en wil gewoon mezelf kunnen presenteren zoals ik ben, me ontspannen voelen, en kunnen lachen ongeacht de situatie. Zijn er misschien meer mensen die hier last van hebben en hebben jullie tips hoe ik dit kan aanpakken?
|