Registreer FAQ Berichten van vandaag


Ga terug   Scholieren.com forum / Oude troep / Overige vakken
 
 
Topictools Zoek in deze topic
Oud 13-10-2005, 15:51
niek1990
niek1990 is offline
kan iemand mij nederlandse informatie geven over de arts lister die de eerste was die begon met het ontsmetten van operatiekamers

alvast bedankt!!!
Advertentie
Oud 13-10-2005, 16:06
Verwijderd
De ommekeer kwam met Joseph Lister, een gedreven Schotse chirurg die samen met zijn eega in eigen keuken de proeven van de Franse chemicus Pasteur herhaalde. Experimenteren zat hem in het bloed. Hij ontdekte dat carbolzuur (fenol), dat werd gebruikt om de stank van rotte eieren uit riolen en beerputten te verdrijven, een heilzaam effect had op wondgenezing bij dieren. Zijn bevindingen met de eerste elf echte patiënten verschenen in 1867 in The Lancet. Het wegrotten van levend weefsel, ‘sepsis’, kon worden voorkomen door het wondgebied te deppen en af te dekken met doekjes, doordrenkt met fenol. Lister ontwikkelde zelfs een carbolzuurverstuiver (de ‘muilezel’) om de lucht rond de operatietafel van fatale ‘stofdeeltjes’ te zuiveren. Maar met brandende ogen opereren in een mist van fenol was geen lolletje en later gaf Lister toe dat het desinfecteren van handen, instrumenten en gaasjes méér soelaas bood dan antiseptische maatregelen tegen lucht.

Helaas was er weinig animo voor de nieuwe manier van werken en het inzicht dat je besmetting koste wat kost moest zien te voorkomen (‘asepsis’) won maar langzaam veld. Lister hield nog vast aan zijn fenol, toen de autoclaaf al was uitgevonden, een vat waarin stoom onder hoge druk heter werd dan kokend water, iets waartegen de hardnekkigste bacteriesporen niet bestand bleken. De Duitsers waren er nog het snelste bij: zij lieten zich betrekkelijk snel tot anti- en aseptische procedures bekeren: handen ontsmetten, instrumenten in de autoclaaf, een schoon schort voor en iets op je hoofd. Opeens werd het mogelijk gewaagde buikoperaties uit te voeren en in Wenen bedacht de gigant Billroth de ene techniek na de andere.
bron: http://www.lumc.nl/1080/uitgaven/20030502.html

Gasgangreen wordt veroorzaakt door een kwaadaardige microbe die zich erg snel verspreidt, de wonden vergiftigd, de omliggende spieren en huid zwart maakt en ze in een paar uur met gas vult. De enige mogelijke behandeling was amputeren, want uitstel heeft de dood tot gevolg. Het enige wat artsen konden was antiseptica, scheikundige stoffen, in de wonden gieten en zo proberen de bacteriën te doden. Ze hadden de wonden op die manier verzorgd sinds de Schotse dokter Joseph Lister in de jaren 1860 het eerste antisepticum ontwikkelde en bekend maakte.

Toen Lister 1867 over Pasteurs werk las, kwam hij tot de conclusie dat de infecties, die zich gewoonlijk na operaties in ziekenhuizen voordeden, door bacteriën werden veroorzaakt. Hij gebruikte carbolzuur om materiaal, lucht en operatiewonden te ontsmetten en zo vrij van bacteriën te houden. Hij bracht een verandering teweeg in de chirurgie, niet alleen omdat ook andere dokters carbolzuur als een antisepticum begonnen te gebruiken, maar ook omdat ze nu de noodzaak van hygiëne inzagen. Het was niet zo eenvoudig bacteriën in een net geïnfecteerde wond te doden, omdat veel dokters de bacteriën niet konden doden zonder het weefsel van het lichaam te beschadigen. Door carbolzuur te verdunnen probeerde Lister niet te veel schade te veroorzaken behalve aan het lichaam, maar hij zou nog jaren zoeken naar een scheikundige stof die bacteriën vernietigt zonder enig levend, menselijk weefsel te beschadigen. Hij zou het nooit vinden.
bron:http://www.scholieren.com/werkstukken/3209


oftewel, google is het code woord! klik
Oud 13-10-2005, 16:22
niek1990
niek1990 is offline
wow
thanks man, dit is precies wat ik nodig heb
jullie hebben er voor gezorgd dat ik misschien wel een hoger punt voor mn verslag haal
9x10^17x bedankt
Oud 13-10-2005, 22:25
Verwijderd
hoe makkelik kan je iemand blij maken
voortaan ff goede zoektermen intypen in google en je vindt genoeg.
Advertentie
 


Regels voor berichten
Je mag geen nieuwe topics starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag geen bijlagen versturen
Je mag niet je berichten bewerken

BB code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Uit

Spring naar

Soortgelijke topics
Forum Topic Reacties Laatste bericht
De Kantine Back to counting Saai #977
Verwijderd
500 19-05-2010 18:33
De Kantine Slaaf van de saaiheid #208
Verwijderd
500 18-05-2008 20:08
De Kantine Trouwpartij, trouwpartij, Katje gaat trouwen en wij zijn er niet bij! Saai. #204
Missy
500 15-05-2008 13:18
De Kantine Wat heb jij als laatst ontdekt en/of geleerd?
Verwijderd
500 21-05-2007 21:12
Muziek chris martin (zanger coldplay) agressie op auto geuit??
Just-Rian
55 10-08-2003 13:30
Films, TV & Radio Britcoms
Trimm Trabb
43 13-03-2003 01:19


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 05:18.